MEB telafi eğitimi programının uygulama esaslarını belirledi

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, 5 Temmuz-31 Ağustos içinde uygulanacak “Telafide Ben de Varım” yaz uygulaması programının uygulama esaslarına yer verildi.

Program kapsamında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, toplumsal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinliklerin “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinde yer almış olduğu bildirilen açıklamada, il genelinde düzenlenecek eğitim faaliyetleri için tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak tesislerin bedelsiz olarak kullandırılması, valiliklerce oluşturulacak kurul koordinasyonunda lüzumlu planlamaların yapılacağı açıklandı.

Buna nazaran, 21 Haziran-2 Temmuz 2021 içinde müracaat, planlama iş ve işlemleri, 5 Temmuz-31 Ağustos içinde ülke genelinde Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında il ulusal eğitim müdürlükleri tarafınca valiliklerin koordinasyonunda eğitim faaliyetleri yapılacak.

İl koordinasyon kurulu; il ulusal eğitim müdürü başkanlığında il program koordinatörü olan il ulusal eğitim müdür yardımcısı ve şube müdürü, il veri girişi modül koordinatörü, ilçe ulusal eğitim müdürleri, ilçe ulusal eğitim müdürlüklerinin ilgili şube müdürleri, ilçelerde süreci yürütecek ve ilçe ulusal eğitim müdürlükleri tarafınca belirlenecek ilçe veri girişi modül koordinatörleri, okul müdürleri, öğretmenler ve personelden, il ulusal eğitim müdürü tarafınca görevlendirilecek minimum 5, en fazla 20 kişiden oluşacak.

Gönüllülük esasına nazaran öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmek suretiyle planlanacak program, eğitim faaliyetleri fizyolojik, sosyal-duygusal, bilimsel niteliği olan gelişim ve hususi eğitim alanı olmak suretiyle dört ana temaya uygun olarak planlanacak.

Eğitim faaliyeti emek harcama esasları

Eğitim faaliyetlerine katılmak isteyen öğrenciler, veli izin belgeleriyle eğitim faaliyetinin açıldığı okula başvurabilecek.

Programa başvuruları kabul edilen talebe, öğretmen, velilere kabul edildiklerine dair bilgilendirme, faaliyeti açan okul müdürlükleri tarafınca yapılacak.

Eğitim faaliyetinin açılabilmesi için minimum 12 kişilik talebe grubunun oluşması gerekecek, hususi eğitim öğrencilerine açılacak faaliyetlerde alanın özelliği gereği sayı sınırlaması aranmayacak.

Program kapsamında düzenlenecek tüm eğitim faaliyetleri Sıhhat Bakanlığı tarafınca belirlenen Kovid-19 salgını koruma tedbirleri doğrultusunda lüzumlu önlemler alınarak gerçekleştirilecek.

Eğitim faaliyetlerine katılacak tüm talebe, veli ve öğretmenler için HES kodu sorgulaması yapılacak ve bu duruma ilişkin lüzumlu önlemler alınacak.

Talebe, öğretmen ve velilere yönelik örnek eğitim faaliyetleri, içerik ve materyallerine “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.


(Toplam: 3, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer