Microsoft ve OpenAI, daha ilkin benzeri görülmemiş şekilde milyonlarca hususi sunucu yongası kullanımı planlanan ve maliyeti 100 milyar dolar’a varacak bir süper bilgisayar oluşturmayı düşünüyor.

ABD’de kurulması planlanan “Stargate” adındaki proje, önümüzdeki altı yıl süresince bir takım süper bilgisayar kurulumuna odaklanan, 5 fazlık bir planın merkezinde yer alacak. Planın 5. fazı olan Stargate’inse en erken 2028 senesinde tamamlanacağı düşünülüyor.

Her iki şirketteki yöneticilerin, OpenAI’ın suni zekasını güçlendirecek veri merkezi projelerini hazırladığı da gelen bilgiler içinde. Microsoft’tan mevzuyla ilgili net bir izahat yapılmazken, firmanın sözcülerinden biri, Microsoft’un öncü YZ altyapısı kurma mevzusunda kendini kanıtladığını belirtiyor. OpenAI ise mevzuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Gelen bilgilere gore halihazırda OpenAI’a 13 milyar dolar yatırım icra eden Microsoft’un, Stargate projesinde de ana yatırımcı olacağı düşünülüyor. Şu an iki şirket arasındaki anlaşmada OpenAI kendi üretken YZ sistemi ChatGPT’yi çalıştırmak için Microsoft’un veri merkezlerini kullanırken, bunun karşılığında Microsoft da OpenAI’ın teknolojisini kendi müşterilerine satma hakkına haiz durumda.

Microsoft’tan gelen bilgilere gore firmanın şu anki stratejisi, OpenAI’yla emek verme odağının giderek artacağı yönünde. Bazıları da Microsoft’un bu durumun sonucunda OpenAI için bir “IT departmanı” haline geleceği mevzusunda endişelerini dile getiriyor.

Bu şekilde süper bilgisayar hemen hemen görülmedi

Bahsi geçen süper bilgisayar eğer gerçeğe dönüşürse, şu andaki mevcut en büyük veri merkezlerinden 100 kat daha pahalı olacak. Proje aslen YZ’nın gelecek yıllarda evrimleşmesiyle beraber bu sektöre yapılacak dev yatırımların da habercisi durumunda.

Stargate’in, şu an Microsoft tarafınca OpenAI’a sağlanan işlem enerjisini büyük oranda aşması planlanıyor. Bunun için de birkaç gigawatt’lık güç isteyeceği düşünülüyor. Lüzumlu gücün sağlanması için iki firmanın da nükleer enerji şeklinde alternatif güç kaynaklarına yönelme mevzusunda görüştüğü de gelen bilgiler içinde. Doğal bunun haricinde Stargate için lüzumlu olan sunucu yongalarının da satın alınması da, süper bilgisayarın fiyat etiketinin bu kadar yüksek olmasının ana sebeplerinden biri.

YZ yongalarına yönelik talebin yüksekliği, bilhassa son dönemde NVidia şeklinde yalnız birkaç firmanın bu pazarı yönetmesine niçin oluyor. OpenAI CEO’su Sam Altman da bu durumdan pek memnun değil. Bu yüzden Altman, bu senenin başlarında kendi YZ yongasını üretmeyi planladığını da belirtmişti.

Yonga ikilemi, Stargate projesinin çözülmesi ihtiyaç duyulan problemlerinden yalnız biri. Belirtilene gore Microsoft’un tek bir sunucuya aynı anda iyi mi daha çok GPU yerleştireceğini çözmesi, bununla beraber bu yongaların aşırı ısınmasını engellemesi de gerekecek.

Stargate’in tam olarak nerede kurulacağıyla ilgili hemen hemen bir informasyon bulunmuyor.


Business Insider’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.