İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç ve Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın’ın katılmış olduğu imza töreninin arkasından, Turkcell 5G kontrol altyapısı ile desteklenecek otonom otobüste bağlantı hızı ve verimlilik ölçümü yapılmış oldu.

İTÜ, Turkcell ve Ericsson arasındaki Ar-Ge iş birliği; öğrencilere ve akademisyenlere 5G’ye yönelik araştırma-geliştirme projelerinde etken olarak emek harcama fırsatı sunacak. Projenin, telekomünikasyon ekosistemi ve teknoloji piyasasına nitelikli insan deposu yetişmesi adına da mühim bir rol üstlenmesi hedefleniyor. Turkcell’in fiber altyapısı üstünde inşa edilen 5G kontrol ağı, Ericsson tarafınca sağlanan çekirdek şebeke ve yeni nesil akıllı antenler şeklinde donanımlar ile Turkcell şebeke yönetim sistemlerine entegre şekilde hizmet verecek.

İmza töreninde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “İTÜ olarak, eğitim ve araştırmanın yanı sıra inovasyon ve teknoloji transferinde de öncü rol oynamaktayız. Turkcell ve Ericsson ile gerçekleştirdiğimiz bu Ar-Ge iş birliği, üniversitemizin bilimsel nitelikli birikimini endüstri ve teknolojiyle buluşturarak, öğrencilerimiz ve araştırmacılarımız için benzersiz fırsatlar sunuyor. 5G Teknoloji Kampüsü, bilimsel nitelikli araştırmaların gerçek dünya uygulamalarına dönüşebileceği bir ortam sağlayarak, bilimin sınırlarını genişletiyor. Burada kurulan 5G kontrol ağı, araştırmacılarımızın bu yeni teknolojileri kullanarak insanların yaşamlarını iyi mi iyileştirebileceğini keşfetmeleri için bir kontrol ortamı görevi görecek. Ek olarak öğrencilerimizin 5G çalışmalarına katılmaları ve yenilikçi data ve kontakt teknolojileri çözümlerinin gelişimine etken olarak katkıda bulunmaları için ideal bir fırsat sunacak. Bu sayede, teknoloji alanında kuvvetli kabiliyet havuzuna da katkılar elde etmiş olacağız” dedi.

5G Teknoloji Kampüsü faaliyete başladı

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç ise imzalanan antak kalma kapsamında şunları söylemiş oldu: “Turkcell olarak, ülkemizi global teknoloji haritasında daha rekabetçi bir konuma taşıyacak her türlü yenilikçi yaklaşımı destekliyoruz. Yeni nesil 5G teknolojisi; yakın gelecekte eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye tüm endüstrilerde dönüştürücü bir tesir oluşturacak. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ericsson ile olan bu iş birliğiyle başlattığımız 5G Teknoloji Kampüsü projesi ile hem akademisyenleri ve genç zihinleri iş dünyasıyla bir araya getiriyor, hem de çeşitli kullanım senaryolarını ve son teknolojilerin ergonomik uygulamalarını gerçekleştiriyoruz. Bireyler ve kurumlar için yeni nesil mobil ağları, ilk ve öncü olarak sunma mevzusundaki çalışmalarımız sürüyor. Gelecek yıllarda da benzer Ar-Ge projeleriyle birçok yeniliğe imza atacak ve yerli teknoloji ekosistemini genişletmeye devam edeceğiz. Oluşan bu birikimlerle ülkemizin 5G teknolojisine geçişinde de liderliğimizi ve rehberliğimizi sürdüreceğiz.”

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın ise “Ericsson olarak, ülkenin önde gelen bilimsel nitelikli kurumları ve kontakt altyapısı sağlayıcılarıyla iş birliği içinde Türkiye’deki mahalli Ar-Ge ekosisteminin gelişimini sürdürmeye kararlıyız. 5G Teknoloji Kampüsü’nün İstanbul Teknik Üniversite yerleşkesinde başlatılması, gelişmekte olan teknolojileri kullanarak daha bağlantılı bir dijital gelecek inşa etmek için ortak çabalarımızın bir adımı. Ericsson ve Turkcell, Türkiye’de 2G mobil iletişimin tanıtımından bu yana verimli bir ortaklık yürütüyor. İki şirket, ülkenin ve bölgenin yaşam standardını çoğaltmak, işletmeleri güçlendirmek ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek adına, son teknoloji mobil telekomünikasyon ağları oluşturmak için yakın iş birliği içindedir. Bunun güzel adımlarından birini de İTÜ’deki 5G Teknoloji Kampüsü’nde attığımız için oldukça mutluyuz” yorumunda bulunmuş oldu.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )