Ultra ucuz Çinli BYD elektrikli araçları Avrupa pazarlarına akın ederken, Avrupalı otomotiv üreticileri de, kazanamayacakları fiyat savaşlarından kendilerini kurtarmaları için devlet yetkililerinden yardım bekliyorlar.

AB’nin, BYD’nin bütçeye uygun araçlarına karşı Avrupalı otomotivcileri korumak için Çinli otomobil üreticilerine gümrük vergileri uygulaması umut ediliyor.   

Rhodium Group’un araştırması, Çinli elektrikli araçların Avrupa pazarını işgalini durdurmak için ihtiyaç duyulan gümrük vergisi miktarını hesapladı. Sadece ne yazık ki bu hesaplanan sayı, AB’nin uygulaması beklenen gümrük vergilerinden fazlaca daha yüksek. 

Rhodium, AB’nin Çinli elektrikli araçlara yüzde 15-30 aralığında gümrük vergisi uygulamasını bekliyor. Sadece bu oran, Çinli otomotivcilerin Avrupa pazarına olan iştahını kesecek ya da fiyat rekabetinde Avrupalı otomotivcilere avantaj sağlayacak seviyede değil. 

Çinli otomotiv şirketlerinin AB bünyesindeki karları o denli büyük ki, yalnızca devasa bir gümrük vergisi BYD şeklinde Çinli üreticilerin kıtada elektrikli vasıta satmalarını engelleyebilir. 

Rhodium’un analizinde, “Hesaplamalarımıza gore, yüzde 30’luk bir gümrük vergisi bile şirkete yüzde 15’lik (4700 euro) bir prim sunacak; bu da Avrupa’ya sevkiyatın cazip olmaya devam etmesi anlamına geliyor” denildi. 

Avrupa pazarının Çinli elektrikli araçlara cazip gelmemesi için gümrük vergisinin yüzde 40-50 aralığına çekilmesi gerekiyor. Sadece Dünya Tecim Örgütü’nün kuralları gereği, bu tür bir verginin uygulanabilmesi mümkün değil. (Kaynak: fortune.com)

(Toplam: 1, Bugün: 1 )