İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, bölgedeki siviller tehlikeli seviyede bir açlıkla karşı karşıya. İsrail ordusunun bölgeye kafi yardımın girmesine izin vermemesi büyük tepki toplarken, birçok ülke havadan yardım ulaştırma yoluna başvuruyor. ABD Başkanı Joe Biden dün Beyaz Saray’da İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüşmesi esnasında, “Gelecek günlerde Gazze’ye havadan yardım yapacağız” açıklaması yapmıştı.

ABD, Gazze’ye havadan yardım gerçekleştirdi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafınca bugün meydana getirilen açıklamada, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri ile ortaklık yapılarak Gazze Şeridi’ne havadan yardım gerçekleştirildiği açıklandı. Açıklamada, yardımın bugün mahalli saatle 15.00 ile 17.00 içinde yapıldığı aktarıldı. Besin yardımlarının güvenli bir halde bırakıldığı kaydedilen açıklamada, “ABD C-130 nakliye uçakları Gazze kıyı şeridi süresince 38 binden fazla yiyecek bırakarak sivillerin eleştiri yardımlara erişimini elde etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bölgeye meydana getirilen havadan yardımın devamı için planlamaların yapıldığı belirtilirken, “Havadan meydana getirilen bu yardımlar, Gazze‘ye daha çok yardım ulaştırılması için sürdürülen çabaların bir parçasıdır” denildi.

Ürdün ortaklık ile meydana gelen bu yardım, ABD’nin bölgeye yapmış olduğu ilk havadan yardım oldu.

ABD, Gazze’ye havadan yardım gerçekleştirdi
(Toplam: 1, Bugün: 1 )