Geçtiğimiz yıl, toplamda 1.4 milyar adet akıllı telefon satıldı. Bu miktar, dünya nüfusunun 7 milyar civarında olduğu düşünülürse hayli yüksek. Yani geçtiğimiz yıl her 5 kişiden biri akıllı telefon aldı.

Yapılan bir araştırma sonucunda akıllı telefon ve uygulamalar ile ilgili ilginç sonuçlara ulaşıldı.

Bir diğer ilgi çekici istatistik ise mobil internet kullanımı ile alakalı. Akıllı telefonlar ile internete erişim sağlayanların oranı, yüzde 66’ya yükseldi.

Uygulamalar ile ilgili istatistiklerde akıllı telefonların popülaritesinin hızla arttığını görüyoruz. 2008 yılında toplamda 3 bin iPhone uygulaması varken, bu sayı 2009 Kasım’da 100 bine çıktı. 2010 Kasım’da 400 bine ulaşan uygulama sayısı şu anda 775 bine ulaşmış durumda.

İOS, Android, Windows ve diğer sistemlerle ilgili de yapılan araştırmaların verilerine göre Avrupa’da en çok Androidli cihazlar kullanılıyor. Androidli cihazları, Apple’ın ürünleri takip ediyor. Amerika’da da yine Androidli cihazlar daha fazla tercih ediliyor. İkinci en çok tercih edilen marka ise Apple.

İki büyük uygulama mağazası App Store ve Google Play’i de karşılaştıran araştırmanın verilerine göre Google Play’deki uygulamaların yüzde 72’si ücretsiz. Bu oran App Store’da yüzde 56. Uygulama mağazalarının elde ettiği gelirlere de bakacak olursak; App Store’dan alınan uygulamalara ödenen ortalama miktar 3.18 dolar. Bu miktar Google Play’de ise 3.06 dolar olarak hesaplandı.

Araştırmanın ilginç noktalarından birisi ise sürüş esnasında telefon kullanımı üzerine yapıldı. İngiltere’de yapılan bu araştırmada seyir halinde olan sürücülerin yüzde 53’ünün mesajlaştığı, yüzde 38’inin ise telefonlar konuştuğu saptandı. Sürücülerin yüzde 24’ü, Facebook ve Twitter gibi ağlarda zaman geçirdiğini ifade etti.

Yine İngiltere’de yapılan bir araştırmada kullanıcıların marka tercihleri soruldu. En çok rağbet gören akıllı cihaz, yüzde 15 ile iPhone 5 oldu. Samsung Galaxy SIII yüzde 11.4 oranında tercih edildi. iPhone 4S, yüzde 7.5 ile üçüncü sırada yer aldı. Bu cihazları sırasıyla Samsung Galaxy SIII Mini, Samsung Galaxy ACE, iPhone 4, LG Google Nexus ve Blackberry Curve 9320 izledi.