Roomba’nın başı dertte mi?

Pazartesi günü, Amazon iRobot’u satın alma planından vazgeçtiğini duyurdu. iRobot, en oldukca ürettiği robot süpürgeleriyle tanınan bir tüketici ev elektroniği üreticisi.

E-ticaret devinin daha ilkin duyurduğu 1,7 milyar dolarlık satın alma işleminden geri çekilme sonucu, Avrupa Birliği’ndeki düzenleyicilerin tepkisinden kaynaklanıyor. Ek olarak şirket, anlaşmayla ilgili ABD’nin Federal Tecim Komisyonu FTC ile de sorun yaşadı.

Mashable olarak bu satın alımla ilgili kullananların kişisel gizliliklerinin ihlal edilebileceğine dair endişeleri gündeme getirmiştik. Amazon’un iRobot alımı, Alexa sesli asistanı, Amazon sahipliğinde üretilecek Roomba’ların en mühim özelliklerinden biri yapacaktı. Düzenleyiciler, Amazon’un bu teknolojiyi kullanarak, kullananların evleriyle ilgili toplayabileceği potansiyel veriden dolayı endişeliydi.

Bunun yanında tekelleşme sıkıntıları da vardı. Düzenleyiciler Amazon’un akıllı ev pazarında tekelleşip, rakiplerini pazar dışı bırakması endişesi de taşıyordu. Amazon’un, dijital pazar yerinde bir tek kendi ürünü olan Roomba markasını öne çıkarma ihtimali bile bu tekelleşme için minik bir örnek.

iRobot için fena haber

Amazon, bu anlaşmanın yapılmamasından zarar görmeyecek. Sadece iRobot için aynısını söylemek zor. Amazon 2022 Ağustos ayında Roomba üreticisini satın alma planını duyurduğunda, iRobot için bir çıkış yolu görünmüştü. Amazon’un 1,7 milyar dolarlık ilk teklifinin arkasından iRobot yeni bir borç daha alınca, teklif 1,4 milyar dolara düşmüştü.

iRobot, pandemi sürecinin kapanmasından bu yana güçlük yaşıyor. Roomba satışları 2020 Covid-19 karantinaları esnasında bir patlama yaşamıştı. Her insanın evinde kalmış olduğu süreçte, ev vasıta gereçleri endüstrisinin genelinde patlama olmuştu.

Bloomberg’in haberinde belirttiği gibi, iRobot 2005 yılındaki halka arzından bu yana kâr eden bir şirket. Sadece Amazon alışverişinin iptal olmasının arkasından iRobot’un basın açıklamasında firmanın 2023 dördüncü çeyrek işletme kaybının 265 ile 285 milyon dolar içinde olmasının beklendiği belirtiliyor.

iRobot ile ilgili tek fena haber Amazon’un anlaşmadan vazgeçmesi de değil. Şirket, işgücünün yüzde 31’ine denk gelen 350 kişiyi işten çıkaracak. Ek olarak iRobot eş kurucusu ve CEO’su olan Coling Angle, şirketteki görevini bırakacağını duyurdu.

Tüm bu haberlerin arkasından iRobot’un hisse fiyatı 2009’dan bu yana en düşük seviyesine indi.

Geleceğin iRobot için ne sakladığını bilemiyoruz. Şirket robot süpürge pazarının küresel lideri konumunda. Sadece pazar payları endüstrideki rekabet arttıkça azalıyor.


Matt Binder’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )