Android kullanıcıları, ekran kilidi devreye girmeden ilkin ekranın ne kadar süreyle etken olacağını belirleyecek yeni seçeneklere haiz olacak.

Android Authority‘nin haberine nazaran, Android 15 geliştirici betasında, “Adaptive Timeout – Uyarlanabilir Zamanaşımı” adlı yeni bir özellik göze çarpıyor. Cihazınızın ekran ayarlarına girip, kullanmadığınızda ekranın zamanaşımı süresini belirleyebiliyorsunuz ve bununla birlikte cihazın ne süre kilitlenmesini istediğinizi de “ek olarak” ayarlayabiliyorsunuz.

Ekran zamanaşımı süresi 15 saniye ile 30 dakika arasındayken, ekran kilidi ise “anında”dan, 30 dakikaya kadar değişen sürede ayarlanabiliyor.

Bunun haricinde, telefonun ekranının, siz ona baktığınız sürece, ön kamerayı kullanarak tespit edip, kilitlenmesini önleme seçeneği de bulunuyor. Bu tamamen yeni değil, sadece şu kısmı yeni; eğer etken olarak ekrana bakmıyorsanız, daha kısa sürede kilitlenebilecek.

Doğal ki, ekranı kapalı tutmak demek, pil ömrünüzü uzatmak anlamına da geliyor. Bununla ilgili acayip gelen şey ise, aslen tüm telefonlar bu şekilde çalışıyor olmalı. Sözgelişi iPhone’larda ekran otomatik kilit zamanlayıcısı var. Bir ihtimal bu insanoğlu bu özelliği kullanmaya başladıktan sonrasında dikkat çeken değişik bir yön de sunabilir, sadece şimdilik “çığır açacak” bir özellik diyemiyoruz.

Söz mevzusu özelliği resmi ağızdan dinlememize oldukça süre kalmadı. Google, Android 15 ile ilgili açıklamasını, Mayıs ayında düzenlenecek Google I/O‘da meydana getirecek.


Alex Perry’nin haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )