[ad_1]

Çoğu zaman enfeksiyonların hızla yayıldığı, salgın hastalıklara yakalanma riskinin arttığı bir ortam olan okullarda, velilerin çocuklarını koruyabilmeleri için bazı önlemler alması gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Kuraş Can, okullarda sık görülen salgın hastalıklar ve korunma yöntemleri hakkında Hürriyet Ankara’ya şunları söyledi:

“Çocuklarda hafif üst veya alt solunum yolu enfeksiyonlarının yılda dört beş kez görülmesi normal kabul ediliyor. Okula ilk defa başlama döneminde bu sayı yılda dokuza kadar çıkabiliyor. Kreşe veya okula yeni başlayan çocuklarda ilk birkaç hafta içinde üst solunum yollarını tutan hafif ateş, burun akıntısı ve uzamış öksürükle seyreden viral enfeksiyonlar görülebiliyor. Genellikle virüslerin neden olduğu bu üst solunum yolu hastalıkları masumdur ve antibiyotik tedavisi gerektirmez.

KREŞTEN ALMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Bununla birlikte çocuklarda geçmeyen ateş ve öksürük ya da akut şiddetli kulak ağrısı olması durumunda mutlaka bir çocuk doktoru kontrolü gerekiyor. Kalabalık kreş ve okul ortamlarında sık görülen diğer hastalıklar arasında, bulantı, kusma ve karın ağrısıyla bulgu veren ishal salgınları ve döküntülü bulaşıcı hastalıklar sayılabilir. Bazı aileler çocuklarının hasta olma sıklığı arttıkça onları kreşten almanın çözüm olabileceğini düşünürlar. Bu kalıcı bir çözüm değildir.”

KEFİR VE YOĞURT YEDİRİN

Okula yeni başlayan çocukların hastalıklardan daha az etkilenmesi ve hastalık riskinin en aza indirilmesi için alınması gereken koruyucu önlemleri Uzman Dr. Yasemin Kuraş Can 6 maddede şöyle anlattı:

1. Kreşe veya okula başlayacak çocukların aşılarını tam olarak yaptırın.

2. Dengeli beslenme vücut direncini artırmanın en etkili ve kolay yoludur. Çocukların özellikle kefir ve yoğurt gibi probiyotik içeren gıdalar, C vitamini ve çinko gibi bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerden zengin yiyecekler tüketmesini sağlayın.

3. Kreş ve okul temizliğinin hijyen kurallarına uygun olarak yapıldığını mutlaka denetleyin.

4. Çocuklara kişisel hijyen kurallarını öğretin.

5. Çocukları sınıflarının sıcaklıklarına ve mevsime uygun kıyafetlerle okula gönderin.

6. En son ve en önemlisi, kreş ve okul hastalıklarının önlenmesi ve hasta çocukların salgına neden olmaması için, hafif de olsa üst solumun yolu enfeksiyonu, ishal, kulak enfeksiyonu veya döküntülü hastalığı olan çocukları hastalık süresi geçinceye kadar kreşe veya okula göndermeyin.

[ad_2]

(Toplam: 14, Bugün: 1 )