Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, günümüzde kalp ve damar hastalıklarının her yaşta insanı etkilediğini ifade ederek, bu hastalığın nedenlerini ve alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

GENÇLER DE TEHLİKE ALTINDA

“Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan ve Türkiye’de yaklaşık olarak 4-5 milyon erişkini etkileyen ‘damar sertliği’ (ateroskleroz) en önemli ve ölümcül kalp ve damar sistemi hastalığıdır. Eskiden aterosklerotik kalp ve damar hastalıkları, yaşlı insanların sorunu olarak biliniyordu. Ancak günümüzde değişen yaşam koşulları, artan ve daha genç yaşta karşı karşıya kalınan risk faktörleri sebebi ile gençler de en az yaşlılar kadar kalp ve damar hastalıkları açısından tehlike altında.

HAREKETSİZ YAŞAM RİSKİ ARTIRIR

Beslenme, egzersiz, stres gibi önemli risk faktörleri olan günlük hayat dinamiklerinin kalp ve damar hastalıklarının gelişiminde rolü büyüktür. Genç yaşlardan itibaren hareketsiz ve spordan uzak yaşam tarzı kalp ve damar hastalıklarının artık daha erken görülmesinin bir başka sebebi. Hem eğitim hayatı hem de iş hayatı sırasında çeşitli nedenlerle karşımıza çıkan stres de kalp ve damar sisteminde erken yıpranmaya neden oluyor. Sigara tiryakiliği ile aşırı alkol tüketimi ve bu alışkanlıkların yaşının düşmesi ise kalp ve damar hastalıklarının erken ortaya çıkmasının bir başka nedeni.

GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Tüm bu risk faktörleri göz önünde bulundurularak yapılacak hayat tarzı ve günlük alışkanlık değişiklikleri, kalp ve damar hastalıklarından korunmada en önemli basamak. Düzenli beslenme, hareketli yaşam, düzenli spor, sigara ve alkol kullanmama gençlerin damar sertliği ile mümkün olduğunca geç karşılaşmaları için alınabilecek temel önlemler. Bununla birlikte ailesinde kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, obezite, yüksek tansiyon problemi olanların daha da dikkatli olmaları gerekiyor.”Source link