Apple’ın Vision Pro’su, çok pahalı bir ürün. 3 bin 500 dolardan (ortalama 105 bin lira) başlamış olan fiyatı, fazladan takıları ile 4 bin dolara yaklaşıyor (ortalama 120 bin lira).

Fakat hem de teknolojik de bir mucize, yüzünüze sığacak boyuttaki bir cihazın içinde daha önce görülmemiş teknolojiler barındırıyor. Peki Apple Vision Pro’nun içinde ne var? Onarım uzmanı iFixit yardımıyla, artık bu soruya cevap verebiliyoruz.

Cihazın parçalanmasından çıkan ilk netice, bunu kesinlikle evde denememeniz gerektiği. Vision Pro kolayca sökülmesi için yapılmış bir aygıt değil ve bunu halletmeye çalışmanız, sizi kırık ve bozuk bir Vision Pro ile baş başa bırakabilir.

Evet, hepsi içinden çıktı.
Credit: Apple

İkinci şaşırtıcı şey ise (doğal eğer Vision Pro’nun teknik özelliklerini okuduysanız, sizi pek şaşırtmayabilir de) içinde ne kadar oldukca şeyin yer almış olduğu. Cihazın içine gömülü kamera ve sensörler, stereo OLED ekranlar, acayip harici EyeSight ekranı, hoparlörler, daha ilkin görmediğimiz bağlantı tipleri, ışık önleyiciler ve yüz yastıkları, lens yuvaları, kafa bantları ve yeni R1 işlemcisi ile bu oldukca karmaşık bir alet.

Ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki videoyu seyredip, kaç tane vidanın söküldüğünü saymayı deneyebilirsiniz. İpucu verelim: Oldukca sayıda.

Sökme videosu EyeSight’a odaklanmış ve onun için “düşük ışıklı, düşük çözünürlüğünde olan bir ekran” yorumu yaparken, cihazın ağırlığa en duyarlı kısmına fazladan hacim ve ağırlık katarken, daha karmaşa ve pahalı olmasına sebebiyet verdiği yorumu da yapılıyor. EyeSight’ın ilk araştırmalarda yarattığı izlenime bakacak olursak, Apple gözlerinizin simüle edilmiş halini dışarıdan gelip geçenlere göstermese daha iyi olabilirmiş. Sadece gene de, cihazın gelecekteki sürümleri bu tür sorunları giderebilir.

Harici pile gelecek olursak, üç tane iPhone boyutundaki pilin bir kutuya konulduğunu düşünün. Buradaki sürpriz ise pillerin ağırlığı bir tek 184 gramken, niçin kutu ile beraber 353 gram geldiği sorusu… Sökme videosunda bu probleminin yanıtı yok.

Yukarıdaki video buzdağının bir tek görünen kısmı diyebiliriz. iFixit yakında daha çok sökme videosu yayınlayacaklarını belirtiyor. Şimdilik çıkan netice, Vision Pro ile ilgili okuduğumuz, gördüğümüz, duyduğumuz her şeyle aynı: Etkisinde bırakan sadece karmaşık, muhteşem değil sadece oldukca fakat oldukca ilgi çekici.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )