Türkiye’deki Au Pair acentalarının kendi aralarındaki ticari rekabet gereği Au Pair programlarını pazarlama taktikleri belki de dünyada eşi benzeri görülmeyecek kadar farklıdır. Bir Avrupalı için yıllardır sıradan bir program olan Au Pair programı, Türkiye’de öylesine farklı tanıtılmaktadır ki, programa başvuran adayların kendilerini dev aynasında görmelerine ve  kendilerini aileler için bulunmaz bir fırsat olarak algılamalarına neden olmaktadır.

Bir Au Pair ne yapar?

Au Pair’lik, bir çoklarının sandığının aksine çocuk bakıcılığı (babysitter) değildir. Au Pair’liğe babysitter denmemesinin nedeni, Babysitter’ın sadece günün belirli saatlerde çocuk bakmasıdır. Oysa Au Pair hem çocuk bakar hem de ev işi yapar.

Bu durumda aklınıza işin kolayı olarak şöyle bir soru gelebilir: O halde ev işi yapmamak için ben Au Pair’lik yerine babysitter olarak gidemez miyim?

Bunun cevabı tek kelimeyle sınırlıdır: Hayır.

Babysitter’lik yurtdışında part time bir iştir. Ailelerin sadece ihtiyaç duydukları zamanlarda eve gelir ve çocuklara baktığı saat başına ücret alır.

Oysa Au Pair’lik, yatılıdır. Sürekli evde bulunur ve her an yardıma hazırdır. Bu yüzden aileler tarafından tercih edilmektedir.

Au Pair ne tür ev işleri yapar?

Au Pair’in kaldığı evdeki evin hanımı (anne)  kendi işinde çalışırken, Au Pair’de annenin evde yapması gereken işleri üstlenir. Bu işler çocukların bakımı, beslenmesi, okula götürülüp getirilmesi gibi kulağa hoş gelen işlerin yanı sıra, ütü, çamaşır, bulaşık gibi kulağa hoş gelmeyen ancak her evde rutin olarak yapılan ev işlerini de kapsamaktadır.

Au Pair’lik, macera olsun diye yapılan bir tatil veya gezi programı değildir. Au Pair’lik, işçi-işveren ilişkisinin olduğu ciddi bir iş, Au Pair’in kaldığı ev de ciddi bir işyeri olarak kabul edilmelidir. Nasıl ki bir işyerinde kuralları koyan işçi değil işveren ise, Au Pair’likte de kuralları koyan Au Pair değil, ailedir.

Ailenin koyduğu kurallar Au Pair’in hoşuna gitmez ise evden ayrılması ve işi bırakması gereken aile değil, Au Pair’in bizzat kendisidir.

Au Pair’likte bilinen yanlış ve doğrular

YANLIŞ: Au Pair’lik dil eğitim programıdır.
DOĞRU: Au Pair’lik gidilen ülkenin tarihini, yaşam tarzını ve dilini tanımayı hedefleyen bir kültürel değişim programıdır. Au Pair’likte öncelik çocuk bakımı ve ev işleridir, eğitim daha sonra gelir.

YANLIŞ: Günde sadece 5 saat (veya yarım gün) çalışırsınız.
DOĞRU: Au Pair’likte çalışma saatlerini belirleyen kesin bir sınır koyulması imkansızdır çünkü sizin işyeriniz aynı zamanda evinizdir ki burada 24 saat yaşamaktasınız. Günde 5 saat çalıştığınızı düşünürseniz, 6. saatte çocuğun bakıma ihtiyaç duyması, hastalanması veya acil bir şeylere ihtiyaç duyması durumunda çalışmıyorum diyemezsiniz. Nasıl ki, sıradan bir işyerinde işveren sizden fazla mesai yapmanızı istediğinde itiraz hakkınız yoksa, Au Pair’likte de sorumluluk alanınızla ilgili bir iş olduğunda bu işten kaçamazsınız.

YANLIŞ: Au Pair’lik sadece çocuk bakımıdır.
DOĞRU: Au Pair’likte çocuk bakımının yanı sıra GÜNLÜK ev işleri de vardır. Burada hafif-ağır ev işi diye bir ayrım yapmak çok zordur, sadece GÜNLÜK ve DETAYLI işler diye bir ayrım yapmak daha yerinde olur. Günlük ev işleri banyo-lavabo temizliğinden bulaşık ve ütüye kadar, günlük yaşamda karşınıza çıkan her türlü olağan ev işidir ki bu tür işlerden Au Pair tamamen sorumlu olabilir. DETAYLI ev işi ise, ayda 1-2 kez eve temizlikçi veya yardımcı çağrılarak yapılan kapsamlı ev temizliğidir ki bu tür işlerin yapılması Au Pair’den istenemez ya da en azından istenmemesi gerekir.

YANLIŞ: Önce eğitim alır, sonra çocuk bakarsınız.
DOĞRU: Önce çocuk bakımı, daha sonra boş zamanlarınızda eğitim alırsınız.

YANLIŞ: Sadece çocuklarla ilgili ev işleri yaparsınız.
DOĞRU: Aileye yemek servisi yapmak, ebeveynlerin odasını temizlemek gibi çok özel koşullar dışında bir annenin evde yapması gereken her türlü işi yaparsınız.

YANLIŞ: Au Pair almak istediği cep harçlığını kendisi belirler.
DOĞRU: Au Pair’e sadece normal koşullardaki harçlıklar ödenir. İstisnalar dışında bu harçlık ABD’de haftada 195 DOLAR. Bunun fazlasını almayı her Au Pair ister ancak her aile bundan fazlasını vermeye gönüllü değildir. Au Pair’likte sadece standart cep harçlığını talep edebilirsiniz.

(Toplam: 28, Bugün: 1 )