Filizlendirme, baklagil, tahıl, tohum, çekirdek ve badem benzer biçimde sert kabuklu yemişlerin çimlenmeye başlaması sürecine deniyor. Yenebilir tüm tahıllar, tohumlar, baklagiller, sert kabuklu yemişler ve ayçekirdeği benzer biçimde bazı çekirdekler filizlendirilebilir. Filizlendirme, besinlerin vitamin, protein ve enzim değerlerini artırıyor. Ek olarak bu besinler filizlendirildiğinde, sindirim enzimleri bakımından oldukça varlıklı hale gelmiş olarak sindirimleri de kolaylaşıyor. Ek olarak, filizlendirme işlemi ile beraber bu besinlerin antioksidan kapasiteleri ve emilim düzeyleri de artıyor ve gluten içerikleri azalıyor. Filizlendirilmiş yiyecekler, tek başına yenilebildiği benzer biçimde salataların ve yemeklerinizin içine de katarak daha besleyici yiyeceklere de olanak sunuyor.

FİLİZLENDİRME NASIL YAPILIR?

Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, filizlendirme işleminin üç aşamada gerçekleştiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

 

“İlk olarak bakliyat ve tahılların tohumları yıkanır ve altı düz bir kabın altına yayılarak 8-12 saat suda bekletilir. İkinci aşamada tohumlar durulanır ve suları süzülür. Sığ bir kabın altına ıslatılmış, temiz pamuklu bir bez serilir. Suda bekletilmiş tohumlar üstüne yayılır. Bir başka pamuklu ıslak bez tohumların üstüne konur. Tohumlar kurumamaları için sık sık ıslatılır, gerekirse arada yıkanarak yeniden ıslak bezlerin arasına konur. Son olarak filizler 1.5-2 santimetre boyuna ulaştığında işleme son verilir.”

 

Besin değerini artırmanın basit ve sağlıklı yolu: Filizlendirme

FİLİZLENDİRME SÜRELERİ NE KADAR OLMALI?

· Arpa: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kabuksuz arpa)

· Karabuğday: 15-20 dakika suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kavrulmamış karabuğday)

· Yulaf: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kabuksuz yulaf)

· Kinoa:  2-4 saat suda bekletilir. Ortalama 12 saatte filizlenir.

· Pirinç: 12-18 saat suda bekletilir, 1 günde filizlenir. (Kahverengi işlenmemiş pirinç)

· Çavdar: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir.

· Badem: 10-14 saat suda bekletilir, 1 günde filizlenir. (Kavrulmamış, pişmeden badem) Filizlendirme ve gizleme süresi 2 günü geçmemelidir.

· Nohut: 12-18 saat suda bekletilir, filizlenme 1,5 gün ya da daha çok.

· Çemen otu: 8-14 saat suda bekletilir, 18 saatte filizlenir.

·  Susam: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kavrulmamış susam) Filizlendirme ve gizleme süresi 1,5 günü geçmemelidir.

· Ayçekirdeği: 8-14 saat suda bekletilir, 18 saatte filizlenir. (Kavrulmamış çekirdekler) Suda beklemeye alma süresinin sonunda kabukları ayıklanır.

· Mercimek: 8-14 saat suda bekletilir, 1 günde filizlenir. (Kırmızı, siyah ya da yeşil mercimek) Küçükler daha süratli filizlenir.

· Börülce: 12-14 suda bekletilir, 1 günde filizlenir.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )