Bilgisayarınızın CPU sıcaklığını denetlemek, performansı optimize etmek ve ihtimaller içinde arızaları önlemek için önemlidir. En iyi dizüstü bilgisayarlar bile aşırı ısınma sorunları yaşayabilir. Bu makalede, CPU sıcaklığınızı iyi mi denetim edeceğinizi ve bilgisayarınızın sağlığını iyi mi koruyacağınızı öğreneceksiniz.

Bilgisayarınızın CPU sıcaklığını denetim etmeyi öğrenmek, ufak sorunların büyük problemlere dönüşmesini önlemek için mükemmel bir yoldur.

Oldukça ısınan bir CPU, öteki bilgisayar bileşenlerinize zarar verebilir, tüm sisteminizi yavaşlatabilir yada bilgisayarınızı tamamen kapatabilir. Bilgisayarınızın CPU sıcaklığını denetim edebilecek birkaç program vardır, sadece Core Temp kullanımı en kolay olanıdır.

CPU sıcaklığı iyi mi denetim edilir?

Adım 1: Core Temp programını indirin

Credit: Sarah Chaney

Core Temp internet sayfasına gidin ve sayfanın üst kısmındaki mavi İndirme bağlantısına tıklayın. İndirme işlemi tamamlandıktan sonrasında .exe dosyasını açın.

Adım 2: Ekrandaki talimatları takip ederek Core Temp’i yükleyin

İndirilen .exe dosyasını açtığınızda, bilgisayarınız cihazınızda değişim yapmasına izin vermenizi isteyebilir; bu istemi “Evet” olarak seçin.

Core Temp Kurulum Sihirbazı açılacak ve sonraki üç ekranda “İleri” seçeneğini tıklayarak ilerleyin, indirme konumunuzu değişiklik yapmak isterseniz yalnız duraklayın.

Adım 3: Gereksiz bloatware yüklememek için kutucukları işaretsiz bırakın

Kutucukların olduğu ekranda, hiçbir kutucuğun işaretlenmesine gerek kalmamıştır. Bir çok şahıs “Goodgame Empire ile krallığınızı inşa edin” kutusunu işaretsiz bırakmak isteyecektir, sadece öteki iki öncesinden işaretli kutuyu işaretsiz bırakmak kişisel tercihe bağlıdır.

Credit: Sarah Chaney

Programa süratli erişim istiyorsanız “Masaüstü kısayolu oluştur” kutusunu işaretli bırakabilir yada ana diliniz İngilizce değilse “Ek dil paketleri yükleyin” kutusunu işaretli bırakabilirsiniz.

İstemiyorsanız tüm seçenekleri işaretsiz bırakın, “İleri”yi tıklayın, sonraki ekranda “Yükle”yi tıklayarak yüklemeyi tamamlayın ve bir kez daha “İleri”yi tıklayın. Son ekranda “Bitir”i tıklayarak Core Temp programını ve programı kullanma talimatlarını içeren bir Readme.txt dosyasını başlatın.

Adım 4: Bilgisayarınızın CPU sıcaklıklarını deneyin

Core Temp programında, “Processor #0: Temperature Readings” başlığı altında CPU’nuzun güncel sıcaklıklarını görmüş olacaksınız. İşlemcinize bağlı olarak, işlemcinizin çekirdeklerinin her biri için yada yalnız ilk çekirdek için bir ısı okuması görebilirsiniz.

Credit: Sarah Chaney

İlk sütun çekirdeğinizin güncel sıcaklığını gösterir, sadece programı bir süre açık bırakmalı ve “Maksimum” sütuna daha yakından dikkat etmelisiniz. Bu sütun, Core Temp programını açtığınızdan bu yana CPU çekirdeğinizin ulaşmış olduğu en yüksek sıcaklığı gösterir.

Düzgüsel bir CPU sıcaklığı nedir?

Düzgüsel bir CPU sıcaklığı, spesifik işlemcinize bağlı olarak değişebilir. Core Temp programında, işlemcinizin “Tj. Max” kısaca “Temperature Junction Maximum” kıymetini görebilirsiniz. Gördüğünüz “Tj. Max” sayısı, işlemciniz için güvenli olan en yüksek sıcaklıktır, bundan dolayı bu sayıdan daha yüksek sıcaklıklar görüyorsanız, bir problemi teşhis etme zamanı gelmiş anlama gelir.

Genel olarak, CPU’nuzun sıcaklığı etken görevler olmadan 40 ile 50 aşama santigrat içinde; boşta çalışırken 50 ile 65 aşama içinde ve performans açısından yoğun programlar çalıştırırken (mesela, oyun oynarken) 65 ile 80 aşama santigrat içinde olmalıdır.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )