[ad_1]

2018 model BMW i3’ün menzili arttı ve isminin sonuna da S eklendi. Menzili arttı, peki, elektrikli bir otomobil satın alsak bu menzil yeter mi?

Yeni BMW i3s’in Tasarımı Nasıl?

Biliyoruz; BMW i3’ün tasarımını sevmeyen çok ama biz seviyoruz. Sevmeyenlerin düşüncelerini de anlayabiliyoruz. Bir BMW modelinden bekledikleri keskin hatlar yerine daire formlu bir yapısı var. Bu konuda bizler de kararsızız. Bu tasarım yerine farklı detaylara sahip olsaydı daha çok iş yapar mıydı emin değiliz! Ama sonuç olarak biz bu tasarıma bir BMW modeli olarak değil, bir elektrikli otomobil olarak bakıyoruz ve tasarım detaylarını, bu açıdan bakınca, seviyoruz.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

BMW Ruhu Olan Ama Klasik BMW Tasarımından Ayrılan Bir Tasarım

Böbrek ızgaranın bu araçta da kullanılması iyi bir gelişme. Farların genel yapısı da çok daha küçükler ama yine de bildik BMW modellerini andırıyorlar. Büyük tamponuysa yüz görünümünün neredeyse tamamını kaplıyor ve iyi görünüyor. Profilden farklı görünen yeni BMW i3s arkadaki yolcu için ferah bir kabin sunabilmek için inişli çıkışlı bir tasarım grafiğini benimsemiş. Burada tasarımcılar daha iyi bir iş ortaya koyabilirdi. Arka tasarım konusunda da sade detaylar belirlenmiş.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

2018 BMW i3s’in İçi Nasıl?

Yeni BMW i3s yaşam alanı, boyundan büyük işler yapıyor. Tasarımına daha ilk baktığımız anda sanki daha büyük bir araçmış gibi düşündürüyor. Koltuğuna oturduğumuzda bunun sadece görünüm değil genişlik açısından da aynı şekilde olduğunu ispatlıyor.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

BMW i3s’te Yaşam Alanı Genişliği Nasıl?

Baş mesafesi ve omuz mesafesi konusunda beklediğimizden daha iyi çıktı. Kullanışlılık açısından neredeyse hiç sıkıntı yaşanmıyor.

BMW i3s’te Kokpit Nasıl?

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

Elektrikli otomobilin tüm bilgileri orta konsol üzerine konumlandırılan ekrandan takip ediliyor. Bu ekranın biraz daha iyi görünmesi ve aracın gövdesine monte edilmesi daha iyi olurdu. Vites kolunun direksiyon simidinin arkasına alınmış olması orta bölümde daha kullanışlı bir alanın ortaya çıkmasını da sağlamış.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

Elektrikli BMW i3s’te Bagaj Hacmi ve Diğer Detaylar

Eşya gözlerinin sayısı ve bagaj kullanımı açısından da bir sıkıntı yaşamadık. Geniş camların kullanılmasıyla birlikte ferahlık hissi de oldukça iyi. Gürültü açısından daha başarılı sonuçlar ortaya koyması gerekiyor. Alışkın olduğumuz motor gürültüsü de araçta olmayınca tüm mekanik sesler ve yol gürültüleri yaşam alanında beklenenden fazla duyuluyor.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

2018 Model BMW i3s Motor Özellikleri Nasıl?

En önemli yenilik işte burada yatıyor. Elektrikli araç modelleri arasında BMW i3s artık kendini daha iyi bir yere konumlandırıyor. Hayata geçmiş elektrikli otomobiller arasında en iyi menzillerden birine sahip.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

Yeni BMW i3s Menzili Nasıl?

İsmi bu yukarıda anlattığımız değişim ile birlikte BMW i3s olan otomobil, 300 km’ye varan bir menzil sunuyor. Yani BMW i3s menzili 300km’yi buluyor. Günlük hayatta, şehir kullanımlarında bu menzil tek şarj ile 1 haftalık ihtiyacı karşılayabilecek kapasiteye gelmiş durumda. Ülkemizde elektrikli otomobillerle uzun yolculuklara çıkmaksa en azından birkaç yıl daha hayal görünüyor. Motorun verimli yapısı sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede gerçekleştiren aracın maksimum hızlanması ise 160 km/s.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

BMW i3s 2018 Ne Kadar Yakıt Tüketiyor?

Açıklanan verilere baktığımız zaman bu aracın saatte 14.3 kW elektrik tükettiğini görüyoruz. Yani hepimizin anlayacağı hesabı yaptığımız zaman 1 saatlik kullanımda 8 lira harcadığını görüyoruz.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

BMW i3s’in konfor ve Yol Tutuş Özellikleri Nasıl?

Burada BMW özelliklerini kullanıyor. Yüksek ve daha ufak yapısı ile farklı hisler yaşatsa bile BMW’nin sürüş dinamikleri konusundaki keyfine ve güvenliğine bu araçta da aynen yer verilmiş durumda. 300 bin TL’ye yaklaşan fiyat etiketiyle yok bir de olmasa dediğinizi duyar gibi olduk. Elbette bu bedelin karşılığında beklediğimiz bir şeydi ve onu bulduk. Konforlu yolculuklara zorlanmadan imkan tanıyor. En önemli beklentilerimizden birisi gürültü çıkaran bir motor. Sessiz sürüşe alışkın olmayan dış etkenler için elektronik ortamda yaratılan bir motor gürültüsü hiç fena olmaz. Yapmış olduğumuz testler sırasında yol tutuş özellikleri konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Başarılı yönlendirme kabiliyeti ile istediğimiz keskinliği sundu. Direksiyon simidinin tasarımı da son derece iyi. Parmaklık yerleri iyi bir şekilde ayarlanmış. İzine sadık otomobiller arasına adını zorlanmadan yazıyor.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

BMW i3s Güvenlik Testleri

EuroNCAP çarpışma testinden BMW i3s 4 yıldız almış. 2013 yılında EuroNCAP testine alınan ve bu testten 4 yıldız almaya hak kazanan otomobilin yetişkin korumasından yüzde 86’lık, çocuk yolcu korumasında yüzde 81’lik ve yaya güvenliği konusunda yüzde 57’lik sonuçlar elde ettiğini görüyoruz.

BMW i3s 2018 Test Sürüşü

Murat Tosun’un BMW i3S Yorumu Nasıl?

Aracı test eden Murat Tosun’un BMW i3S yorumları şöyle: “Elektrikli otomobilleri satın alır mıyım” Bu sorunun cevabı en azından birkaç yıllığına biraz karışık görünüyor. Şarj istasyonlarının yaygınlaşması, kolay dolum imkanının olması için beklemek gerekiyor gibi görünüyor. Menzil konusunda 300 km benim 1 haftalık işimi görüyor. Ancak uzun yola çıkamamam elimi bağlıyor. BMW i3s satın alma konusunda istek duyduğum araçlardan. Diğer kriterler yerine gelir ve BMW i3 fiyatı da biraz daha ucuzlarsa satın alabileceklerim listesine zorlanmadan girer. 2018 BMW i3s fiyatı demişken fiyatlara bakalım:

2018 Model BMW i3s Fiyatı ve ÖTV Oranı

BMW markasının da dediği gibi bu araç, “gelecekten ilham alarak bugün için tasarlandı”. Peki, BMW i3s’in fiyatı ne? Sıfır km BMW i3s fiyatı 263.800TL’den başlıyor. Otomatik şanzımanlı aracın Loft, Lodge ve Suite adlı üç tasarım paketi var. BMW i3s ÖTV oranı ise %15.

BMW i3s 2018 Teknik Özellikleri

Motor: 1.4 lt

Motor: Elektrikli

Maksimum Güç: 184 HP

Maksimum Tork: 270 Nm

BMW i3s Performans Özellikleri

0-100 km/s Hızlanma: 6.9 sn

Maksimum Hız: 160 km/s

Frenler

Ön: Hava kanallı disk

Arka: Disk

Yakıt Türü: Elektrik  Karma : 14.3 kW

CO2 Emisyonu: 0 gr/km

BMW i3s Boyutlar

Uzunluk: 4011 mm

Genişlik: 1775 mm

Yükseklik: 1577 mm

Dingil Mesafesi: 2570 mm

BMW i3s Bagaj Hacmi : 261 lt

Yakıt Depo Kapasitesi: 27.2 kW

Boş Ağırlık: 1340 kg

Lastik Boyutu: 175/55 R20

(Toplam: 23, Bugün: 1 )

[ad_2]

Source link

(Toplam: 23, Bugün: 1 )