Türkiye’den de pek çok kişinin alışveriş yaptığı kadın moda perakendecisi SHEIN, 6 milyondan fazla müşterisinin kişisel bilgilerinin ve şifrelerinin açığa çıktığı büyük bir veri ihlali ile sarsıldı.

SHEIN’dan yapılan açıklamada, kötü niyetli bir yazılım aracılığıyla şirketin kurumsal sunucularına saldırı düzenleyerek sistem ağına şifre girmeden sızmayı başaran siber saldırganlar, 6.5 milyona yakın kullanıcıya ait e-posta adreslerini ve şifrelenmiş parola bilgilerini çaldı. Sözkonusu saldırı, bu yılın Haziran ayından Ağustos ayının başına kadar olan sürede gerçekleştirildi.

‘Şifreleri değiştirin’

SHEIN’ın Türkiye’deki müşterinini uyaran küresel siber güvenlik kuruluşu Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, veri ihlalinden zarar görmemeleri için Türk kullanıcıları uyararak aynı e-posta adresi ve şifre kombinasyonuyla açılan tüm hesaplardaki şifrelerin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Kullanıcılara, doğrudan siteye girerek şifre değişimi yapmalarını tavsiye eden Akkoyunlu, aynı şifrenin birden fazla sitede kullanılmasının karşılaşılan en yaygın hatalardan biri olduğunu vurgulayarak, hacker’lerin bir siteye yaptığı saldırıyla birden çok siteye ait kullanıcı giriş bilgilerine ulaşma olasılığının bu şekilde yükseldiğinin altını çizdi.