Çeşitli etken maddelerin birleşiminden oluşturulan cilt bakım ürünleri kimi zaman yanıklara varan ciddi sıhhat problemlerine yol açabiliyor.

Cilt tipi ve cilt kalitesine bakılırsa kişiye hususi seçilmesi ihtiyaç duyulan bu ürünler, bilinçsiz kullanım ya da güvenilir olmayan markaların tercih edilmesiyle sağlığı tehdit eden boyutlara varıyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Füsun Alim Karahallı, bilinçsiz cilt bakım ürünlerinin kullanımı ve yol açmış olduğu zararlar hakkında data verdi.

Peeling yapmadan ilkin kesinlikle uzmana danışın

Cilt yanığına varan ileri aşama problemler çoğu zaman peeling amaçlı kullanılan ürünlerde meydana gelebilmektedir. Peeling, cildin kimyasal ajanlarla kontrollü bir halde soyulması işlemidir. Peelinglerin topikal formları olabileceği benzer biçimde kış aylarında dermatolog kontrolünde uygulanan su bazlı çeşitleri de vardır. Bununla birlikte kozmetik marketlerde satılan krem formları da bulunmaktadır. Bu ürünlerdeki konsantrasyon miktarı doğrusu etken maddelerin ölçüleri oldukça önemlidir. İçeriğinde yüksek konsantrasyonda kimyasal soyucu olan kremler yanma reaksiyonu yapabilmektedir. Kimi zaman bu durumlar yalnız yanıkla kalmayarak, ciltte pigmentasyona doğrusu kalıcı renk değişimine ya da kalıcı yara izi oluşmasına sebep olabilmektedir. Cilt yanıkları da tedavi sonrası iz bırakabilmektedir. Uzman kontrolünde meydana gelen peeling uygulamaları çoğu zaman kış aylarında yapılmaktadır. Kozmetik marketlerden satın alınarak meydana getirilen peeling işlemlerinde bu tür faktörler göz ardı edilmektedir. Bu uygulamaların güneşle etkileşimi yüksek olduğundan bilinçsiz kullanımı zararı olan sonuçlar doğurabilmektedir. Bundan dolayı peeling benzer biçimde duyarlılık gerektiren uygulamaların dermatolog kontrolünde ya da dermatolog tavsiyesiyle kullanılması ehemmiyet taşımaktadır.

Kremin kokusuna aldanmayın

Kremlerin içindeki etken maddeler reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Etken maddelerin yanı sıra koku vermesi ve kıvamlı olması için kullanılan çeşitli destek etken maddeler de birçok zararı olan netice doğurabilmektedir. Bazense etken maddeler ve destek etken maddelerin girdikleri kimyasal tepki cilde kalıcı zararlar verebilmektedir. Bu zararlar rahat alerjiler olabileceği benzer biçimde cilt yanığına dahi varabilmektedir.

Cilt bakım ürünü kişiye hususi olmalı

Hangi etken maddelerin hangi amaçla karışım haline getirilmiş olduğu oldukça mühim bir faktördür. Her cilt tipine ve cilt kalitesine bakılırsa hususi nemlendiriciler uygulanmalıdır. Lekeli ciltlerde hafifçe soyuculu kremler kullanılabilirken, yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltlere hafifçe yağlı kremler benzer biçimde çeşitli ayrımlar gözetilmelidir. Bununla birlikte bu kremlerin uygulanacağı gece, gündüz, yaş kış benzer biçimde vakit dilimleri de ehemmiyet taşımaktadır.

Yansılamak ürünlere karşı dikkatli olun 

Güvenilir markaların taklidi ürünler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ambalajından içeriğine kadar birebir lüks kozmetik ürünlerinin taklidi olan bu tür ürünler oldukça sağlıksız koşullarda üretilmiş olabilir yada muhteviyatında zararı olan etken maddeler bulunabilir. Kozmetik ürünler tercih edilirken güvenilir mağazalardan satın almak ehemmiyet taşımaktadır. Güneş kremlerinde de bu yaşanmaktadır. Üstünde yazan koruyuculuk oranını barındırmayan yansılamak ürünleri kullanan hastaların güneşten korunduğunu zannederken uzun süreler güneşe maruz kalma sonucu çeşitli reaksiyonlar yaşaması sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Güneş kremlerinin de tüm kozmetik ürünler benzer biçimde güvenilir mağazalardan alınması ehemmiyet taşımaktadır. Bu tür kremlerin içine eklenen etken maddelerin kimyasal etkileşime uygun olması ve toksik tesir yapmaması oldukça önemlidir. Bununla birlikte bu tür ürünler kanserojen maddeler de içerebilir.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler 

Kozmetik marketlerden satın alınarak evde uygulanan cilt bakım ürünlerinde yalnız dermatolojik testlerden geçmiş ürünler kullanılmalıdır.

Yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltler için de hafifçe yağlı ürünler tercih edilmelidir. Ürünlerin etken maddelerinin konsantrasyonları oldukça mühim olduğundan problemli cilt tiplerinde kesinlikle bir dermatoloğun tavsiye etmiş olduğu ürünler kullanılmalıdır.
Kırılgan ciltlerde inflamasyonu baskılayıcı ve konsantrasyonu düşük peelingler kullanılmalıdır.
Bilinenin aksine esmerler de duyarlı cilde haiz olabilirler. Acele kızarma, kir benzer biçimde cildin verdiği tepkiler iyi gözlenmelidir.
Evde uygulanan bir bakım sonrası ciltte kızarıklık, yanma, kaşınma benzer biçimde emareler görüldüğünde zaman kaybetmeden uzmana başvurulmalıdır.

Pahalı marka ürünlerde dahi bilinçsiz kullanım sonrası tepki meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı bu tür ürünlerin uzman kontrolünde uygulanması en sıhhatli neticeleri verecektir.

(Toplam: 29, Bugün: 1 )