9 yaşa kadar günde 2 bardak süt!

Evlatların günlük almaları ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarı yaşa gore değişmektedir. 1-3 yaş aralığındaki evlatların 500 mg kadar kalsiyum ihtiyacı varken ergenlikte bu miktar 800-1000 mg a kadar çıkar. Bu miktarı karşılamak için 2-3 yaşındaki evlatların 2 bardak, 4-8 yaşındaki evlatların 2,5 bardak, 9-18 yaş arasındaki evlatların ise 3 bardak süt içmeleri yeterlidir.

Vitamin ve mineral deposu…

Manda, koyun, keçi, inek, deve şeklinde birçok hayvanın sütü beslenmede kullanılmaktadır. Sütün gıda öğesi içinde ne olduğu elde edilmiş olduğu hayvan türüne gore farklılık göstermektedir. Süt ve süt ürünleri; protein, kalsiyum, fosfor, A vitamini, bazı B vitaminleri (bilhassa riboflavin, B12 ) için iyi bir kaynaktır. A, D, E ve K vitaminleri süt yağı ile ilişkili olarak yer almıştır. Süt, suda eriyen vitaminleri de ihtiva eder. Süt; kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko şeklinde mineraller açısından da zengindir.

Süt içtikten sonrasında karnı ağrıyor mu?

Bazı çocuklar anne sütünden kesilirken yerine konan inek sütünü reddedebilir. Bu reddetme çocuğun sütün tadını beğenmemesinden ya da biberondan içmek istememesinden kaynaklanabilir. Hatta çocuk duygusal olarak anne memesine bağlandığı için de süt içmeyi reddedebilir. Süt sevmemenin bir öteki sebebi laktoz intoleransı olabilir. Bazı çocuklarda süt içtikten sonrasında karın ağrısı, kramplar ve gaz şikayetleri ile beraber seyreden laktoz intoleransı süt içindeki laktozun iyi sindirilmemesi sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Bu durumda laktoz içermeyen sütler tercih edilebilir.

Yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum deposu

Sütü sevmeyen ve tüketmeyen çocuklar için peynir, yoğurt, ayran, kefir, tereyağı kalsiyum açısından tercih edilebilir. Ek olarak yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyumdan zengindir. Bu sebzelerin sağlamış olduğu K vitamini kemik yapısının güçlendirilmesi açısından önemlidir. Brokoli çorbası yapabilir hatta süt yada krema ilave edilerek, kalsiyum ve mineraller açısından zenginleştirilmiş olur.
Çocuklarınıza 9 adımda sütü sevdirebilirsiniz…

1. Çocuğunuzun sütü sevmesi için ona sütü azca oranda vererek başlayabilirsiniz. Bir su bardağı yerine bir çay bardağı ile başlayıp bir süre sonrasında çocuk alıştıkça miktarı artırabilirsiniz.

2.Çocuğun kendini özgür hissetmesi için ona seçme şansı tanımalı, oldukca baskı yapmamalısınız.

3. Süt içmek ister misin?” diye sormak yerine “Sütünü ballı mı, çilekli mi, muzlu mu istersin?” diyerek, ona süt içme tercihini değil, sütün içine ekleyeceğiniz tatlandırıcıyı tercih etme şansını bırakmış olmuş olursunuz. Böylelikle çocuk hem sütünü içecek hem de kendini özgür hissedecektir.

4. Süt içmesi için yalnız süt içtiği hususi bir bardak ya da pipet alabilirsiniz.

5.  Çocuklar öykünmek ederek ve tertipli yine ile öğrenir. Bundan dolayı çocuğunuza örnek olarak siz de çocuğunuzla beraber tertipli olarak süt içmelisiniz.

6. Sofranızda gazlı içecekler tüketmek yerine ayran, kefir şeklinde içecekler bulundurmaya itina göstermelisiniz.

7. Yoğurt ya da kefiri kendiniz yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler esnasında çocuğunuzu da sürece dahil ederek size yardım etmesini sağlamalısınız.

8. Gıdaları süt ile zenginleştirebilirsiniz. Patates püresine, makarnaya süt ekleyebilir; muhallebi, puding, dondurma, sütlaç ya da sütlü meyveli içecekler hazırlayabilirsiniz.

9. Eğer evladınız sütü sevmiyorsa hangi besinlerin sütün yerini tutabileceğini bilmeli, beslenmesini buna gore planlamalısınız.

(Toplam: 31, Bugün: 1 )