[ad_1]

Cyrano de Bergerac kimdir, Tiyatro yazarı.

Cyrano de Bergerac, 6 Mart 1619 tarihinde Paris, Fransa‘da doğmuştur. Tam adı Hercule-Savinien de Cyrano de Bergerac’dır. Babası Solomon Bergerac, Orduda albaydı. Bir “libertin”dir, yani kiliseyle kralın sanat üzerinde uyguladıkları mutlak monarşiyi reddeder. Hatta bu yüzden kralın casusları tarafından düzenlenen bir suikasta kurban gitmiştir. Cyrano de Bergerac, renkli ve serüven dolu bir gençlikten sonra askerliğe yazıldı ve muhafız birliğine katıldı.

1640 yılında Arras kuşatmasında yaralaöğrenciliğe başladı ve Fransız felsefeci ve matematikçi Pierre Gassendi ile beraber çalıştı. Bu öğrencilik yıllarında da gönül maceraları ve çeşitli düellolarla dolu günler yaşadı.

Cyrano de Bergerac, bugün çoğunlukla hayat hikâyesinden uyarlanarak yazılmış sanat eserleri ve bu eserlerdeki kurgusal karakterle anılmaktadır. Özellikle şair yazar Edmond Rostand tarafından 1897 yılında yazılmış ve aynı ismi taşıyan Cyrano de Bergerac adlı oyun çok ünlenmiştir. Kurgusal karakterlerde genellikle çok büyük bir burna sahip olmakla karakterize edilmiştir. Bu tiyatro oyunu 1942 yılında Sabri Esat Siyavuşgil tarafından Türkçeye çevrilmiştir

Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşördür. Ku burnunun iriliği nedeniyle duyduğu kompleks yüzünden dile getirememiştir.

Cyrano de Bergerac, tragedyalar, Moliere‘e ilham veren komedyalar, nükteli hicivler yazdı. Zıt özellikler kişiliğinde harman olmuştu. Yüz kişiye meydan okuyacak denli cesur da olabiliyordu, taklidini yapan bir maymunu kılıçtan geçirecek kadar ölçüsüz de. Çirkindi, fakat sağlam kişilikliydi.

Cyrano de Bergerac, 28 Temmuz 1655 tarihinde Sannois, Fransa’da 36 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
Tiyatro oyunu:
1654 – La Mort d’Agrippine (Agrippine’nin ölümü)
1654 – Le Pedant joue (Bie bilgiçin taklidi)

Roman :
1656 – Histoire comique des etats et empires de la june (Ay devletlerinin ve imparatorluklarının komik tarihi)
1622 – Histoire comique des etats et empires du soleil (Güneş devletlerinin ve imparatorluklarının komik tarihi).

Cyrano de Bergerac kimdirCyrano de Bergerac kimdir biyografisi toplam 1 kez okundu. Bugün ise 0 kez okundu.

[ad_2]

Source link