[ad_1]

2018 Model Dacia Duster’ın tasarımına bakıldığında, eskisine gore, bir değişiklik yokmuş şeklinde görünüyor. Fakat bu algının tam tersine kuvvetli bir değişiklik var.

Dacia Duster 2018 modelinde A’dan Z’ye kadar tüm tasarım bilgileri değişmiş durumda. Yerini almış olduğu modele gore şu demek oluyor ki 2. el Duster modellerine gore yeni Dacia Duster daha dinamik hatlara haiz. Bunun yanında kalite detayını artıran yeniliklere de ev sahipliği yapıyor. Ona önden baktığımız süre kendisinden daha pahalıya satışa sunulan 2018 SUV modellerine rahatça kafa tutabileceğini görüyoruz.

Dacia Duster 2018 Test Sürüşü

Havalandırma panjurlarının başarı göstermiş tasarımı kalite algısını artıran en mühim detaylardan. Tamponun eskisine gore daha şişkin bir yapıya haiz olması da onu kuvvetli gösteren detaylar içinde yer ediniyor. Kapı kollarının tasarımının değişmesini bekleyenler gene aradığını bulamayacak. Sanıyoruz Duster tasarımcıları bu tarz şeyleri seviyor.

Dacia Duster 2018 Test Sürüşü

Profil görünümünde şişkin tasarım formlarının olması bu bölümde de kuvvetli bir görüntü ortaya koyuyor. Arka tasarım mevzusunda stop lambaları en fazlaca eleştiri alan konuların başlangıcında yer ediniyor. Değişik bir markaya olan benzerlik hakkaten de fazlaca dikkat çekici.

İç Mekan

Dacia yöneticileri iç mekanda direksiyon simidi haricinde değişmeyen bir detayın kalmadığını söylüyor. Hakkaten de haklı görünüyorlar.

Dacia Duster 2018 Test Sürüşü

Yeni Duster iç mekanda fazlaca değişmiş. Direksiyon simidinin değişmemesinin sebebi de fazlaca kısa bir süre ilkin yenilenmiş olması. Daire formlu havalandırma ızgaralarının kullanımı kolay ve görünüme de pozitif bir tesir yapıyorlar.

Dacia Duster 2018 Test Sürüşü

Dokunmatik özellikleri geliştirilmiş ekran son aşama kullanışlı. Kullanılan araç-gereç kalitesi açısından da mühim iyileştirmeler yapılmış. Sadece 70 bin TL’ye kompakt SUV satabilmek için bekleneceği şeklinde bazı yerlerde daha sert malzemelere yer verilmiş. Kumanda elemanlarının kullanımı açısından bir sorun yaşatmadı. Genişlik ve ferahlık mevzularında başarı göstermiş.

Dacia Duster 2018 Test Sürüşü

Yeni Duster mevzusunda en sevdiğimiz yanı sessizliği oldu. Yerini almış olduğu modelin fazlaca ötesine geçerek sessizlik mevzusunda göz dolduran bir kıvama gelmiş. Pahalı rakiplerinin bazılarını geçebilecek kadar iddialı bir sessizlik sunuyor. Eşya gözlerinin sayısı kafi ve buna koltukların altına yerleştirilen gizleme gözleri de eklenmiş. İç mekanda açılır tavan arayanların beklentileri de gene boşa çıkacak detaylardan. Sunroof yenilenme çalışmasının peşinden da yok.

Motor

En mühim kozu kesinlikle burada yatıyor. Yeni Dacia Duster’ın motor kaputunun altında hepimiz için bir motor seçeneği yer ediniyor. Ürün yelpazesinin bu kadar geniş olması onun rakipleri karşısında belirgin üstünlüklerinden birisi olmayı sürdürecek. Üstelik yenilenmesinin peşinden artık motor kaputunun altında 1.2 lt 125 HP güç üreten turbo benzinli bir motor seçeneği de yer ediniyor.

Benzinli motor seçeneklerinden bir diğeriyse 115 HP güç üreten 1.6 lt’lik birim. Satışlarında benzinli oranını çoğaltmak isteyen Dacia Türkiye yönetimi benzinli Duster’dan daha çok satmak istiyor. Sadece 1.5 lt dizel birim bu kadar iddialıyken işlerinin fazlaca zor bulunduğunu söylememize bile gerek yok. Dizel motor 90 ve 110 HP güç üreten seçenekleri ile Duster’ın motor kaputunun altında vazife yapıyor. Altı ileri oranlı çift kavramalı EDC otomatik şanzımanı da bu motor seçeneği ile satın alınabiliyor. Bu motor seçeneği bununla birlikte 6 ileri oranlı manuel şanzımanla 4 tekerlekten çekiş sistemine haiz olarak da satın alınabiliyor. Yakıt tüketimi mevzusunda gerçek bir pinti olan dizel birim performans mevzusunda da beklentileri zorluk çekmeden karşılayan bir yapıya haiz.

Güvenlik

EuroNCAP çarpışma testlerinden 3 yıldız aldı. Son dönemlerde kriterlere eklenen teknolojik güvenlik özelliklerine haiz olmaması onu 3 yıldızda bıraktı. Yeni Dacia Duster erişkin yolcu güvenliğinden yüzde 71, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 66, yaya güvenliğinden yüzde 56, güvenlik yardımcılarındansa yüzde 37 almış.

Konfor & Yol Tutuş

Kullanmaya başladığımızda yaşadığımız en mühim farklılık sessizlik oldu. Bunun yanına artırılmış konfor özelliklerini de ekledi. Otomatik klima, otomatik yanan farlar, 360 aşama kamera, Eller Özgür Dacia Kart Sistemi, perde hava yastıkları, elektrik takviyeli direksiyon, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 4×4 Bilgilendirme Ekranı, bel destek ayarlı yeni koltuklar ve Yokuş İniş Destek Sistemi Duster’ın yenilikleri içinde yer ediniyor. Fazlaca mühim artıları fiyatını fazlaca fazla yukarıya tırmandırmadan yapmışlar. Bu bilhassa şansının fazlaca fazla bulunduğunu hepimiz şeklinde ikimiz de düşünüyoruz.

Kullanım esnasında derhal fark edilen bir öteki yanıysa hidrolik direksiyonun yerini alan elektrik takviyeli direksiyon sistemi. Eskisine gore yönlendirme kabiliyeti açısından büyük farklar var. Daha keskin ve daha kolay kullanılan bir yönlendirme sistemini hak ediyordu ve sonunda aldı. Süratli dönemeç geçişleri ile fazlaca kolay başa çıkan vasıta, yüksek yapısına karşın yan rüzgarlardan da oldukça azca etkileniyor. Son model Duster ön, arka ve yanlarda olmak suretiyle dört kameradan oluşan 360° görüş kamera sistemi ile görüş mevzusunda da fazlaca mühim bir yenilik sunuyor. Bu kamera her türlü kullanım esnasında fazlaca işe yarıyor.

Teknik Özellik

Yeni Duster Motor Özellikleri: 1.5 lt

Motor Hacmi : 1461 cc

Silindir Adedi : 4

Maksimum Güç : 110 HP 4000 d/d

Maksimum Tork : 260 Nm 1750 d/d

Yeni Duster Performans Özellikleri

0-100 km/s Hızlanma : 11.9 sn

Maksimum Hız : 171 km/s

Frenler

Ön : Hava kanallı disk

Arka : Kampana

Yakıt Türü : Dizel

Yeni Duster Yakıt Tüketimi  

Kent İçi : 4.5 lt/100 km

Kent Dışı :  4.4 lt/100 km

Karma : 4.5 lt/100 km

Kontrol : 6.5 lt/ 100 km

CO2 Emisyonu : 116 gr/km

Yeni Duster Boyutlar  

Uzunluk : 4341 mm

Genişlik : 1804 mm

Yükseklik : 1693 mm

Dingil Mesafesi : 2674 mm

Yeni Duster  Bagaj Hacmi : 445 lt

Yakıt Depo Kapasitesi : 50 lt

Boş Ağırlık : 1366 kilogram

Lastik Boyutu : 225/60 R18

 

(Toplam: 66, Bugün: 1 )

[ad_2]

(Toplam: 30, Bugün: 1 )