Diyet kola suda nasıl yüzebiliyor?

Doğal evinizdeki teneke kutu kolaları suya atıp, yüzme bilip bilmediklerini kontrol etmek benzer biçimde bir merakınız yoksa bilemezsiniz. Suya atılan bir teneke kutu rejim kola batmaz fakat aynı hacim ve ebattaki düzgüsel kola batar. Bunun doğruluğunu ABD’deki kola üreticilerinin yetkilileri de onaylamışlardır. Peki rejim kola yüzmeyi iyi mi öğrendi?
Her iki kolayı da suya koyduğunuzda (attığınızda değil) rejim kola yüzeye doğru çıkar fakat, klasik kola da taş benzer biçimde dibe oturmaz. Yüzeye çıkayım mı, çıkmayayım mı dercesine salınır durur.
Üreticilerin bu durumu, rejim kolalarda kullanılan yapay tatlandırıcıların yoğunluklarının şekere nazaran daha azca olması ve bu yüzden de bir kutuda daha azca oranda kullanılmaları şeklinde izah ediyorlar. Hakkaten ‘aspartame’ denilen tatlandırıcı, şekerden 200 kez daha tatlıdır. Doğrusu bir kolayı tatlandırmak için 10 çay kaşığı şeker koymanız gerekiyorsa, aynı tatlılığı bir çay kaşığının yirmide biri kadar yapay tatlandırıcı katarak verebilirsiniz.
Aslen rejim kola ve kutunun yapıldığı alüminyumun yoğunlukları ayrı ayrı sudan fazladır fakat kutunun içindeki hava ve gaz kabarcıkları, onun averaj yoğunluğunu, suyun yoğunluğunun birazcık altına indirir. Arşimet’e nazaran averaj yoğunluğu sudan azca olan her şey yüzebilir.
Ayrıca biradan da bahsetmeden geçemeyeceğiz. Evinizdeki aynı hacimdeki teneke kutu biraları suya koyun, hepsinin değişik derinliklerde kaldıklarını görmüş olacaksınız. Bunun sebebi suyun kaldırma gücünden ziyade tüketici yasalarıdır. Kutunun kenarında yazan hacim miktarı yasal olarak minimum olanıdır.

Doldurma sistemindeki duyarlılık pek iyi değilse, daha oldukça dolanlar daha ağır olabilirler.
Kutu biralar eğer üzerlerinde yazan yasal minimum miktar kadar doldurulurlarsa, içlerindeki hava ve karbondioksit yardımıyla yüzebilirler. Sadece üreticiler, yasadan çekinmeleri sebebi ile, biraları minimumdan değil de, birazcık fazla doldurmayı tercih ettiklerinden kutuların çoğunluğu suda dibe gider.

 

(Toplam: 28, Bugün: 1 )