Akıllı telefonunuzu ya da bilgisayarınızı ilk aldığınızda bununla beraber gelen ve markanın promosyon amaçlı sunmuş olduğu destek uygulamalar çoğunlukla hiçbir işe yaramıyor. Apple’da da bu bu şekilde. Ya da yakın bir zamana kadar böyleydi! Keynote’a, Freeform’a bir ihtimal hatta Pusula’ya arkasından el salladınız. Kim bilir bunların içinde Kestirmeler de yer aldı… Umarız yer almamıştır.

Kestirmeler, iPhone’la otomatikman gelen uygulamalar içinde kim bilir en yararlı olanı. “En” olmasa bile alması ihtiyaç duyulan kadar övgü almadığı kati.

Apple’ın neredeyse sonsuz halde kullanabileceğiniz otomasyon uygulaması olan Kestirmeler tek dokunuşla karışık işleri yapmanızı sağlıyor. Bir örnek verelim. Sözgelişi otomobilinizi nereye park ettiğinizi devamlı unutuyorsanız tek tuşla aracınızı bulabileceğiniz bir “kestirme” ayarlayabilirsiniz. Peki iyi mi?

Kestirmeler’i açın, sağ üstteki “+” simgesine dokunun, çıkan ekranda “+ İşlem Ekle” butonuna tıklayın, listede “Konum” seçeneğini görmüş olacaksınız. Bastığınızda gelen ekrandan “Park Edilmiş Otomobil’yı Ayarla” seçeneğine tıkladığınızda uygulamanın konuma erişimine izin verdikten sonrasında işlem tamam. Ayarladığınız kestirmenin menüsüne sağ üstteki “üç noktaya” tıklayın, oluşturulan sayfada “dropdown” menüyü açın ve “Ana Ekrana Ekle” seçeneğine dokunun.

Artık ana sayfanızda kestirmeyi görmüş olacaksınız. Bu kestirmeye dokunduğunuzda park ettiğiniz aracınızın konumunu kaydetmiş oluyorsunuz.

Kestirmeler ile yapabileceğinizin sınırı yok. “Eğer”, “Menüden Seç” ve “Değişkeni Ayarla” alternatifleriyle kestirmenizi değişik koşullar ilave ederek detaylandırabilirsiniz.

Başka bir örnek vermek gerekirse “Giphy GIF bul” kestirmesiyle, tıkladığınızda Giphy’de öne çıkan GIF’leri görebilirsiniz. Yada bilet satın aldığınız uygulamalarla kestirmeler oluşturarak check-in sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Tek bir kestirmeye birden fazla fiil eklemeye başladığınızda ise işler hakikaten coşku verici bir hale geliyor. Gene bir örnek üstünden gidelim; karşılaştığınız İspanyolca metinleri çevirebilecek ve bunu İngilizce olarak yüksek sesle seslendirebilecek bir kestirme oluşturmak mümkün. “Fotoğraf Çek” işlemiyle başlayın, arkasından çektiğiniz fotoğraftaki herhangi bir metni tanıyan “Metin Çıkart” seçeneğini ilave edin, sonrasında “Metni Çevir” seçeneğini ve arkasından “Metni Seslendir” seçeneğini ilave edin. Bu fiil zinciri, gezi ederken fazlaca destek olabilir.

Apple, Kestirmeler uygulamasını 2019’da iOS 13’le beraber standart uygulamalar arasına dahil etti. Fotoğraf: Apple

Bununla birlikte kestirmelerin “otomasyon” ayarları yardımıyla akıllı ev entegrasyonuyla evden çıktığınızda alarmları dönem dışı bırakabilir, geri döndüğünüzde alarmları etkinleştirebilirsiniz.

Bunların hepsi normal olarak bir tek örnekler. Kestirmeler’in en iyi yanı, deneme-yanılma yöntemiyle istediğiniz her şeyi oluşturabilmeniz. Kendinizi beğenmiş bir halde teknoloji mevzusunda uzman hissedebilirsiniz, hem de hiçbir programlama dersine gerek kalmadan!


Kaynak: The Wall Street Journal / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )