EBRD’den meydana getirilen açıklamada, “Türkiye ek olarak 2023 senesinde, EBRD’nin yatırım yapmış olduğu tüm ekonomiler içinde en yüksek yatırım hacmini alan ülke oldu. EBRD, Türkiye’ye 2022 senesinde 1,63 milyar euro, 2021 senesinde ise 2 milyar euro yatırım yapmış oldu” denildi ve eklendi:

“Türkiye için sıkıntılı geçen bir yılda EBRD, bilhassa Şubat ayında güneydoğu bölgesini vuran, geniş çaplı hasara neden olan ve 55.000’den fazla can yitirilmesine yol açan depremlerin peşinden, ülkenin hususi sektörünün gelişimini ve yeşil dönüşümünü desteklemeye kararlıdır.”

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, açıklamadı şunları söylemiş oldu:

“Şubat depremlerinin yol açmış olduğu hasarın büyüklüğü göz önüne alındığında 2023 yılı Türkiye ve halkı için oldukca sıkıntılı bir yıl oldu. EBRD ülkeye olan bağlılığını sürdürdü ve olağan önceliklerini korumanın yanı sıra, etkilenen bölgedeki işleri, geçim kaynaklarını ve beşeri sermayeyi korumayı amaçlayan kapsamlı bir zelzele müdahale planını uygulamaya koymakta süratli davrandı. Yapılması ihtiyaç duyulan daha oldukca şey var ve Banka gelecek yıllarda tekrardan yapılanma çabalarına ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmeye hazırdır.”

(Toplam: 1, Bugün: 1 )