Elon Musk’un Hayali Hiper Kapsül Nedir

Hiper sıçrama yani asıl hyperloop olan tasarım ve ar-ge fikri ilk olarak Tesla ve SpaceX ortak bir ekibi tarafından yayınlanan ticari sır olmadan açık kaynaklı bir tasarım geliştirilmeye başlandı. Bu vakumlu ortamda hareket eden tüp tünel tasarımında olacak , yolcu ve / veya yük taşımacılığında kullanılması önerilen bir modelde çalışarak ulaştırma hizmetini büyük rahatlık konfor ve yüksek hızlarda yerine getirecekti.

A.B.D . vatandaşı mühendis fizikçi ve mucit Robert Goddard’ın vakumlu tüp tasarımlarından büyük oranda ilham alınarak ana çizgileri ortaya çıkmaya başlayan yüksek itki teknolojileri , bir podun hava direncinden veya sürtünmesinden serbest kalarak büyük verimlerle seyahat edebileceği kapalı bir tüp ya da tüplü sistemi içeriyor; insanlar ya da nesneleri sabit ivmelenmenin avantajını kullanarak optimal hızlara ulaştırıyor bu sayede müthiş süreler içinde kmlerce uzaklıktaki şehirler ve yerleşim birimleri arasında oldukça güvenli tekil vagonlu tren veya kapsül yolculukları mümkün hale geliyor .

Elon Musk’un liderliğinde ilerleyen proje konseptinin ilk versiyonu, ilk önce 2012’de kamuya açıklandı, basınçlı kapsüllerin lineer endüksiyon motorları ve hava kompresörleri ile yönlendirilen hava yatakları üzerine bindiği düşük basınçlı tüpleri içeren mühendislik çalışması etüd proje haline getirilmişti.

Hyperloop Alpha kavramı ilk olarak Ağustos 2013’te yayınlandı ve Los Angeles bölgesinden San Francisco Körfezi Bölgesine yaklaşık Interstate 5 koridorunu takip eden bir rota önermekte ve incelemektedir. Yaklaşık 600 mph (970 km / s) ortalama hızda 760 mph (1.200 km / s) hızla 350 mil (560 km) yol boyunca yolcuları yönlendiren bir hiperuzöf sistemi tasarlanan kağıt, Mevcut ray veya hava yolculuk sürelerinden çok daha hızlı olan 35 dakikalık bir seyahat süresine izin verilir. Bu LA-SF önerilen güzergah için ön maliyet tahminleri, yalnızca yolcu için kullanılan versiyon için 6 milyar ABD doları ve yolcu ve araç taşımacılığı için daha geniş çaplı bir versiyon için 7.5 milyar ABD doları olan beyaz sayfaya dahil edildi- ulaşım analistleri, Sistemin o bütçeye göre inşa edilebileceğinden şüphe eder; Bazı analistler, yapım, geliştirme ve işletme maliyetleri nedeniyle Hyperloop’un birkaç milyar doların üzerinde olacağını iddia ettiler.

Hyperloop konsepti açıkça Musk ve SpaceX tarafından açık kaynaklıydı ve diğerleri fikirleri almaya ve daha da geliştirmeye teşvik edildi.

Bu amaçla, birkaç şirket kuruldu ve teknolojiyi ilerletmek için çeşitli disiplinlerarası öğrenci liderliğindeki ekipler çalışıyor. SpaceX, Hawthorne, California’daki merkezindeki pod tasarım yarışması için yaklaşık 1 mil uzunluğunda (1.6 km) bir alt ölçek pisti inşa ediyor.

Bazı uzmanlar, tekliflerin teknolojiyi geliştirme masraflarını ve risklerini görmezden geldiğini ve fikrin “tamamen pratik olmadığını” söyleyerek şüpheci. Ayrıca, Hyperloop’un bir elektrik kesintisinden veya terör saldırılarından etkilenmeye karşı aşırı duyarlı olduğu iddiaları da ortaya atmaktadırlar.