Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nden her yıl değişik başarı hikayeleri çıkarken, son olarak Kemerburgaz Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi 9’uncu derslik öğrencileri Ali Can Çalışkan, Devrim Rüzgar Türkmen, Arya Ergin ve Ömer Süner, çip tasarladı. Liseli öğrenciler, geliştirdikleri projede, küp uydunun görevlerini yönetecek bir bilgisayar oluşturarak uzay araştırmalarında etken rol oynamak için harekete geçti. Öğrenciler emek harcamaları sonucu, Türkiye’de ilk kez lise düzeyinde üretildiği belirtilen çip yardımıyla uzayda hava durumu ve mikroplastik ölçümleri, tv yayını ve öteki bilimsel çalışmalara yönelik deneyler yapabilme fırsatını elde etti.

‘AMACIMIZ, KÜP UYDUYU UZAYA GÖNDERMEK’
Uzaya ve teknolojiye olan ilgisini okulda almış olduğu eğitimle hayallerin ötesine taşıyabildiğini söyleyen lise talebesi Ali Can Çalışkan (15), “Küçüklükten beri uzaya ve teknolojiye fazlaca ilgiliydim. Okulumda uzaya bir küp uydu gönderileceğini duyunca fazlaca heyecanlandım. Projenin parçası olabilmek için çip tasarım dersine katıldım ve çip üretiminde yer aldım. Dünya yüzeyinden ortalama 400 kilometre yukarıda, atmosferimizde binlerce uydu bulunuyor. Bu uydular bilimsel araştırmalar şeklinde birçok amaç ile insanlığa hizmet ediyor. Bizim de hedefimiz boyutları 20x20x20 santimetre ve 3 kilogramı aşmayan bir küp uydu geliştirip bu küp uyduyu uzaya göndermek. Bu kapsamda birkaç fazdan oluşacak projemizi başlattık. Tasarımı yapmayı elde eden verilog dilini öğrendik ve işlemcimizin çekirdek bölümünü tasarladık ve doğruladık. Uzay ortamında çalışabilecek güvenlik eleştiri özelliklere haiz bir işlemci tasarımı sürecine başladık. Ortalama bir senedir sürdürdüğümüz çalışmanın sonunda bu işlemci ile uzay ortamında bile stabil çalışabilecek bir vazife bilgisayarımız olacak” dedi.

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri uzay için çip tasarladı

‘KÜP UYDUMUZUN İLK PROTOTİP ŞASE TASARIMINI BAŞARIYLA TAMAMLADIK’
Bu projeden edindiğimiz deneyimler yardımıyla ileride uzay ve havacılık alanlarında eğitimini sürdürmeyi istediğini söyleyen Devrim Rüzgâr Türkmen ise “Çipin fizyolojik hale dönüşmesi için çip tasarımı fabrikalarına gönderip bastırmamız gerekiyordu sadece bu işlem milyon dolarlardan başlıyordu. Biz cipi fizyolojik olarak bastırmak yerine düşük adetlerde çip tasarımında tercih edilen FPGA adlı bir yapıyı kullanmaya karar verdik. Şu anda ilk prototipimizi geliştirdik. Kendi yaptığımız işlemci ve bu işlemciye bağlı ısı ve açı ölçer sensörlerinin entegrasyonunu yaparak küp uydumuzun ilk prototip şase tasarımını başarıyla tamamladık” ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARASI YARIŞMALARA KATILIP DERECE KAZANMAK İSTİYORUZ’
Lise talebesi Arya Ergin (15), Türkiye’deki uzay ve müdafa endüstri alanındaki gelişimleri yakında takip ettiğini ve dostlarıyla beraber uzayda araştırma yapabilecekleri içinde son aşama gururlu bulunduğunu söylemiş oldu. Ömer Süner ise “İlk küp uyduyu 29 Ekim 2024 tarihinde göndermeyi hedefliyoruz. Uydumuz atmosfer ölçümleri meydana getirecek ve en önemlisi de mikroplastik kirlenme oranını da ölçebilecek. Sürecin her aşamasında sonsuz bir gurur ve coşku doluyduk. Ülkemizi bu alanda internasyonal yarışmalara katılıp internasyonal dereceler kazanmak istiyoruz” dedi.

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri uzay için çip tasarladı

‘HER YENİ BAŞARI, DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR’
Öğrencilerin üniversitede düzeyinde aldıkları eğitimle, hazırladıkları projeler ve hedefleriyle beraber geleceğin dünyasında fark yaratacak bireyler olarak yetiştirdiklerini özetleyen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Hasret Dağ, Fen ve Teknoloji Liseleri’yle daima büyük gurur duyduklarını dile getirdi. Dağ, “Bahçeşehir Koleji Kemerburgaz Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi, Türkiye’nin ilk Fen ve Teknoloji Lisesi olma hususi durumunu taşımaktadır. 18 yıl ilkin fen eğitimine yeni bir boyut kazandırmak amacıyla kurduğumuz Fen ve Teknoloji Liseleri, dünya genelinde bilim ve teknoloji mevzusunda hazırladıkları projeler ve katıldıkları turnuvalardaki başarılarla ülkemiz ve geleceğimiz olan öğrencilerimiz adına ne kadar doğru bir yatırım yaptığımızı gözler önüne sermektedir” diye konuştu.

‘FARKLI BİR SİSTEMLE SEÇME GEREĞİ DUYDUK’
Öğrencilerin eleştirel düşünen geleceğin problemlerine çözüm üreten bireyler olarak yetiştirdiklerini söyleyen Dağ, “Eğitim ve öğretimimizi de öğrencilerimizi değişik düşünebilen, fark yaratan bireyler olarak yetişmeleri için şekillendiriyoruz. Dolasıyla Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerimizde geleceğin liderleri ve bilim adamları olmak suretiyle eğitim görecek öğrencilerimizi de gene değişik bir sistemle seçme gereği duyduk ve gene Türkiye’de ilk kez fazlaca yönlü bir değerlendirme ile talebe seçilmesi gerektiği için Apply FenTek modelini hayata geçirdik. Apply FenTek modeliyle, talebe olmak isteyenler girecekleri kabul sınavının yanı sıra ApplyFenTek uygulamasıyla kendilerini, hedeflerini, başardıklarını ve başarmak istediklerini anlatarak Fen ve Teknoloji lisesi talebesi olmaya hak kazanıyor” açıklamalarında bulunmuş oldu.

‘TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEKLER’
Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin bilimsel yazıları takip edebilme, dil becerileriyle projelerle Türkiye’yi temsil edebilme ve fikirlerini hayata geçirebilme kabiliyetlerine haiz olduklarının altını çizen Dağ, öğrencilerin dünya genelinde saygı duyulan üniversitelere burslu olarak kabul aldıklarını ve mezunların da dünyanın önde gelen kurumlarında emek harcama fırsatı elde ettiklerinin altını çizdi. Bugüne dek birçok projeyi hayata geçiren fen ve teknoloji lisesi öğrencilerinin her alanda başarılara imza atmaya devam ettiğini belirten Dağ, şimdi de çip geliştirerek, yakın uzaya gönderilecek bir küp hazırlayan ve çip tasarımı tecrübelerini ‘Yonga Tasarımı’ olarak müfredata dönüştürdüklerinin ve Ulusal Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kuruluna sunduklarının müjdesini verdi. Türkiye’de ilk kez lise düzeyinde uzay meraklısı dört gencin hazırladıkları bu proje ile NASA ve M.I.T. Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu prestijli küp uydu yarışmalarında Türkiye’yi temsil edeceklerini dile getirdi.