Fiat Egea SW modeli bilhassa kalabalık ailelerin yaşamını kolaylaştıracak ve yolculukları son aşama keyifli kılacak bir otomobil.

Fiat Egea Station Wagon

Fiat Egea SW Tasarım Bilgileri

Fiat Egea Station Wagon

Bu tasarıma bakmayan birisi olmadı. Bunu rahatça dile getirebiliriz. SW karoserli bir vasıta olmasına karşın ilgiyi üstüne çekmeyi oldukca iyi biliyor. Bütününe baktığımız süre arkasında taşımış olduğu son aşama büyük sırt çantasına karşın iyi görünüyor. Hatta burada cömert olacağız son aşama iddialı görünüyor. Fiat tasarımcıları Egea ailesinin bu üyesinde bildikleri ne var ise yapmışlar. Bu aracın Audi’nin Allroad versiyonları benzer biçimde bir versiyonunun olması icap ettiğini bile düşünüyoruz. Kendini beğenmiş bir yapısı var ve bu onun en mühim artılarından birisi. Tasarımın hangi detayına bakarsak bakalım dikkat çekiciliğin yanında kaliteli detayların sayısının da bir fazlaca fazla bulunduğunu gördük. Kim bilir oldukca uzun süredir bir araçtan türetilmiş başka bir araca bu kadar övgü dolu sözler etmemiştik. Fiat Egea SW başka bir araçtan türetilmiş benzer biçimde değil başlı başına kendine özgü tasarımı varmış benzer biçimde görünüyor.

Egea’nın İç Mekanı Iyi mi?

Fiat Egea Station Wagon

Ahhh iç mekanlar ah… Siz yok musunuz? Birkaç ufak değişik dokunuş, ufak değişimler Fiat Egea SW’nin oldukca daha iyi bölgelere gelmesini sağlayabilir. Bilhassa karanlık renklerin tesliminde kalmaktan bile kurtulsa oldukca mühim bir artı olur. Kullanışlılık mevzusunda SW bir araçtan beklediğimiz ne var ise bulduk fakat tasarımın da değişik olmasını bekledik. Bilhassa orta konsolun üstünde demonte benzer biçimde görünen o ekrana kesinlikle bir çözüm bulunmalı.

Kalabalık Aileyle Uzun Yola Çıkılır!

Fiat Egea Station Wagon

Uzun yolculukları bile zorluk çekmeden yaptığımız sürüş pozisyonuna haiz olmasını sevdik. İdeal sürüş pozisyonunu zorluk çekmeden bulduğumuz araçlardan biri oldu. Görüş açıları mevzusunda uzun boylu olmasına karşın bir sorun yaşamadık. Kumanda elemanları tam olması ihtiyaç duyulan yerde ve tam olması gerektiği benzer biçimde. Eşya gözlerinin sayısı kafi. Yaşam alanında kullanılan araç-gereç kalitesi açısından Avrupalı kullananların beğenisini kazanacak seviyede çıkmış. Büyük bagaj yüklemeler son aşama rahat bir halde yapılabiliyor. Yükleme eşiğinin yapısı da iyi ayarlanmış.

Egea’nın Motoru Iyi mi?

Fiat Egea Station Wagon

Artık dizel motorun biteceği neredeyse tüm markalar tarafınca sesli bir halde dile getirilmeye başlandı. Bunun için 2020 yılı işaret ediliyor fakat son durumda ne olur bunu kestirebilmek hakikaten zor. Fiat Egea motor seçenekleri dizel ve benzinli. Hem dizel motor seçeneğinde hem benzinli motor seçeneğinde otomatik şanzıman seçeneği var.

Kontrol otomobilinde 1.6 lt 110 HP güç üreten benzinli motor seçeneği ve AT6 adında olan otomatik şanzıman vazife yapıyordu. Dizel motor seçeneğine birlikte rol alan otomatik şanzımansa çift kavramalı. Benzinli otomatik kombinasyonuyla Fiat Egea SW son aşama iddialı ve günümüz otomobil fiyatlarını göz önüne aldığımız süre uygun bir fiyat etiketine haiz. 152 Nm tork sunan 1.6 lt benzinli motor seçeneği ile Fiat Egea SW, 192 km/s maksimum hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanması için 11.7 saniye kafi. Averaj yakıt tüketimi olarak yapınak verilerinde 6.3 litre açıklanıyor. Yapmış olduğumuz testte biz 8.1 litre benzer biçimde bir sonuca imza attık.

Konfor & Yol Tutuş Özellikleri

Fiat Egea Station Wagon

Station Wagon beden yapısında bir vasıta olduğundan ilk başta birazcık çekimser yaklaştık. Fakat arka arkaya yaptığımız süratli dönemeç testlerinde neredeyse Egea HB kardeşinden daha iyi bir yol tutuş sunduğunu gördük. Uzun boylu olmasına karşın stabil yapısını asla bozmadan virajları karşısına alıyor. Elbet oldukca abartılı bir sürüş stilinde bulunmadığınız taktirde virajları sizin için birer düzlük haline dönüştürüyor. İzine son aşama sadık, itimat ve bununla birlikte keyif veren bir sürüş karakteri sizleri bekliyor. Yönlendirme sisteminde birazcık boşluk var fakat bu oldukca büyük bir mesele değil. Orta sınıfta yer edinen araçların neredeyse tamamında bu boşluk karşınıza çıkacaktır. Hızlanma isteği üst devirlere çıkıldığında oldukça canlı ve son hızına yetişme mevzusunda da istekli bir vasıta. Otomatik şanzıman gücü oldukca fazla törpülemiyor. Vites değişimleri esnasında birazcık sarsıntılı olabiliyor.

Egea SW Güvenlik Testleri

Fiat Egea Station Wagon

Euro NCAP çarpışma testine Avrupa’da satılmış olduğu isim olan Tipo ve HB karoser tipiyle girdi. Beklenenden daha azca puan aldı. Teknoloji sistemleri olmadan 3 yıldız alan Fiat Egea, teknolojik sürüş yardımcıları ile 4 yıldız alarak testten ayrıldı.

Fiat Egea SW tam bir aile otomobili. Geniş, kullanışlı, eşya yükleme alanları fazlasıyla var. Sadece bizim en oldukca hoşumuza giden ödediğiniz bedelden oldukca daha fazlasıymış benzer biçimde görünen tasarımı oldu. Bu mevzuda göz dolduruyor ve bakışları üstüne çekiyor. Benzinli otomatik kombinasyonu da sevdiğimiz yanlarından oldu. Birazcık iç mekan dokunuşu ve çarpışma testinden alacağı daha başarı göstermiş sonuçla oldukca iddialı olur.

Eea SW Teknik Özellikleri

Motor: 1.6

Motor Hacmi:1598 cc

Silindir Adedi: 4

Maksimum Güç: 110 HP 5500 d/d

Maksimum Tork: 152 Nm 4500 d/d

Egea SW Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 11.7 sn

Maksimum Hız: 192 km/s

Frenler

Ön     : Hava kanallı disk

Arka  : Disk

Egea SW Yakıt Tüketimi

Yakıt Türü: Benzin

Kent İçi: 9.2 lt/100 km

Kent Dışı:  4.6 lt/100 km

Karma: 6.3 lt/100 km

Kontrol: 8.1 lt/ 100 km

CO2 Emisyonu: 147 gr/km

Egea SW Boyutlar

Uzunluk: 4751 mm

Genişlik: 1792 mm

Yükseklik: 1514 mm

Dingil Mesafesi: 2638 mm

Egea SW Bagaj hacmi : 550 lt

Yakıt Depo Kapasitesi: 50 lt

Boş Ağırlık: 1320 kilo

Lastik Boyutu:255/55 R16

(Toplam: 26, Bugün: 1 )Source link