[ad_1]

Ad Soyad: Friedrich de la Motte Fouque
Nereli: Fransa
Burcu:
Meslekler:
Ölüm Tarihi: 23 Ocak 1843
1 Okundu

Friedrich de la Motte Fouque kimdir, Romantik tarz roman yazarıdır. Tılsımlı Yüzük adlı eseri Yazar John Ronald Reuel Tolkien‘in Yüzüklerin Efendisi’ne ilham kaynağı olmuştur.

Friedrich de la Motte Fouque, 12 Şubat 1777 tarihinde Brandenburg an der Havel, Almanya‘da Normanya kökenli, Fransız Protestanı mülteci bir ailenin ilk çocuğu olarak doğmuştur.

1794 yıfız alayında sancaktar olarak görev yaptı; aynı yıl Fransa‘ya karşı ilk ittifak içinde savaşa katıldı. 1797 yılında İngiliz dili öğrenimi görmeye başladı. Erken dönem romantik hareketle ilk kez bu dönemde karşılaştı. İzleyen yıllar, Fouqué’nin aralarında E. T. A. Hoffmann gibi ünlü isimlerin bulunduğu romantik çevreye girdiği yıllardır.

1804 yılında Pellegrin takma adıyla yazdığı Dramatische Spiele (Oyunlar) yayımlandı. Bu tarihten sonra Fouqué, peş peşe eser vermeye başladı ve popülerlik kazandı. Eserlerinde Nordik mitoloji, Ortaçağ efsaneleri, şövalyelik ve kahramanlık gibi Romantik dönemin en sevdiği konuları işledi.

1809 yılında yazdığı Undine, 1812 yılında E. T. A. Hoffmann tarafıa bestelendi. Fouqué, 1813 yılında büyük şövalye romanı Tılsımlı Yüzük’ü yazdı. 1820 yılından sonra Fouqué’nin popülerliği gitgide azaldı ve mistisizme yöneldi.

Friedrich de la Motte Fouque, eserlerinde İskandinav sagalarından ve mitlerinden yararlanmıştır. Ülkemizde daha önce Su Kızı adıyla yayımlanmış olan Undine, yazarına en kalıcı başarısını getirmiştir.

Friedrich de la Motte Fouque’nin ilk evliliği mutsuzdu ve boşanma ile sona erdi. İkinci karısı Caroline Philippine von Briest’nin 1831 yılında ölümünden sonra Fouqué üçüncü kez evlendi.

Friedrich de la Motte Fouque, 23 Ocak 1843 tarihinde Berlin, Almanya‘da 66 yaşında ölmüştür.

Tılsımlı Yüzük adlı eseri Yazar John Ronald Reuel Tolkien‘in Yüzüklerin Efendisi’ne ilham kaynağı olmuştur.

Kitapları :
1840 – Lebensgeschichte des baron Friedrich de La Motte Fouqué: Aufgezeichnet durch ihn selbst
1815 – Die Fahrten Thiodolfs des Isländers
1813 – Der Zauberring / Tılsımlı Yüzük
1809 – Undine
1804 – Dramatische Spiele (Oyunlar).

[ad_2]