Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Samsung Galaxy S24 Ultra, bilhassa iPhone 15 Pro kullanıcıları içinde “Acaba kamerası benimkinden daha iyi mi?” sorusunun akıllara gelmesine niçin oldu.

Elimize geçen Samsung Galaxy S24 Ultra’yla beraber, iPhone kullanıcılarına çekilen fotoğraflardan hangi telefonun bulunduğunu tahmin etmelerini istedik.

Samsung Galaxy S24 Ultra vs. iPhone 15 Pro Max fotoğrafları

Elimize birer Samsung Galaxy S24 Ultra ve iPhone 15 Pro Max aldık ve New York’taki Columbus Circle’a götürdük. Her iki telefonun geniş açılı ve telefoto lensini kontrol ettik. Doğal ki gece modunu da teste dahil etmeyi unutmadık.

U.S.S. Maine Ulusal Anıtı (Geniş açı)

Üstünde altın görünümlü bir at otomobilindeki hanım figürü barındıran U.S.S. Maine Ulusal Anıtı’nın fotoğraflarını çektik.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

Galaxy S24 Ultra’nın 200MP’lik bir ultra geniş kamerası varken, iPhone 15 Pro Max’in 48MP’lik bir ultra geniş lensi bulunuyor. Samsung’un telefonunun bu karşılaştırmada fazlaca daha yüksek detay seviyesi olduğu kati, sadece her ne kadar iPhone sayısal olarak geride kalsa da, karşılaştırmaya katılanların gönlünü kazanmışa benziyor.

Doğal bunun haricinde Galaxy S24 Ultra fotoğrafları daha naturel çekiyor. Kış manzarasının donukluğunu ve hissiz ambiyansını yakalayabiliyor. Sadece iPhone 15 Pro Max’in geniş açılı kamerası, daha iyi dinamik menzil ve daha varlıklı renklerle ortamı daha canlı kılıyor.

Gökyüzüne baktığımızda da iPhone 15 Pro Max, Galaxy S24 Ultra’ya nazaran daha çok bulut detayı sunuyor.

Kazanan: iPhone 15 Pro Max

U.S.S. Maine Ulusal Anıtı (Gece)

Aynı anıtın fotoğraflarını gece de çektik.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

Her ne kadar Galaxy S24 Ultra, lens yansımasını dengede tutabiliyor ve ağaçların dallarını net gösterebiliyor olsa da, iPhone 15 Pro Max anıtın merdivenlerindeki eskime detaylarını fazlaca daha iyi gösteriyor.

Apple’daki renkler daha varlıklı. Sadece manzaranın naturel görüntüsünü yansıtmıyor, gene de iştirakçilerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Kazanan: iPhone 15 Pro Max

Columbus Circle Küresi ve Magnolia Bakery’den bir pasta (3x telefoto)

iPhone 15 Pro Max’in 5x optik zuma haiz 12 MP’lik telefoto kamerası, portreler ve yakın plan fotoğraflar için oldukça ideal.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

Sadece piyasaya yeni çıkan Galaxy S24 Ultra, biri 5x yakınlaştıma sunan 50MP’lik telefoto, diğeri de 10MP’lik 3x yakınlaştırmalı iki değişik telefoto kameraya haiz.

Samsung’un bundan önceki nesil ürünü olan Galaxy S23 Ultra’nın da iki telefoto kamerası vardı. Bunlardan biri 10x yakınlaştırmalı 10MP telefoto, diğeri de 3x yakınlaştırma sunan 10MP’lik telefoto lense sahipti.

Bazı Samsung fanatikleri, S23’e nazaran yeni telefondaki 5x yakınlaştırmanın, bundan önceki nesilde yer edinen 10x yakınlaştırmaya nazaran özellik düşürme durumunda bulunduğunu söylüyor. Sadece Samsung, yeni telefondaki 50MP’lik lensin optik yakınlaştırmayı karşıladığını belirtiyor.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

3x yakınlaştırmayla beraber ikonik Columbus Circle küresini ve Central Park’ın güneyinde bulunan Magnolia Bakery’de vitrinde duran bir pastanın fotoğraflarını çektik.

Testimize katılanlar gene iPhone 15 Pro Max’in fotoğrafını tercih ettiler. Daha net, keskin, varlıklı ve daha çok renk sunuyor bu fotoğraf. Kürenin fotoğrafı ise daha da dikkat çekici; iPhone 15 Pro Max görünüşe nazaran yüzey detaylarını fazlaca daha iyi işleyebiliyor.

Kazanan: iPhone 15 Pro Max

Çiçekler (10x yakınlaştırma)

Olağanüstü şekilde New York’un kış şartlarında bazı çiçeklere denk geldik. Sadece bu tarz şeyleri çekebilmek için Manhattan’daki bir pizzacıya girmemiz gerekti.

Her iki telefonun 10x yakınlaştırma kabiliyetlerini kontrol etmeye karar verdik. Ayrıca Galaxy S24 Ultra’da optik yakınlaştırma 10x’e kadar çıkıyor ve sonrasında yazılım devreye giriyor.

Galaxy S24 Ultra
iPhone 15 Pro Max

İşte bu aşamada Samsung Galaxy S24 Ultra’nın şansı dönüyor. Katılımcılar her iki fotoğraf içinde Galaxy S24 Ultra’nın çektiğini beğendiler. Yakınlaştırılmış fotoğraf daha keskin ve daha yüksek detay seviyesine haiz. iPhone 15 Pro Max’in yazılımı ise birazcık fazla “kendini kaybediyor” ve çiçekleri fazlaca fazla pembeye boyuyor.

Kazanan: Samsung Galaxy S24 Ultra

Son düşüncelerimiz

iPhone sahibi olan katılımcılar, fotoğraf karşılaştırmalarında çoğu zaman iPhone 15 Pro Max’i tercih etti. Bu yüzden de testin kazananı iPhone 15 Pro Max oldu.

Sadece ne süre fotoğraflarda yakınlaştırma devreye girdi, işte o noktada iştirakçilerin cevapları Samsung Galaxy S24 Ultra yönünde oldu.

Ayrıca testimize 15 tane iPhone sahibi emek verme arkadaşımız, sektörden tanıdıklarımız ve dostlarımız katıldı. Bunlardan yalnız 10’u tüm 5 fotoğrafa oy verdiği için yalnız 10 kişinin görüşlerini hesaba kattığımızı da belirtelim.


Kimberly Gedeon’un makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )