Her ne kadar biri düşlem türünde, biri bilim kurgu türünde olsa da Game of Thrones (Taht Oyunları) ve 3 Body Sorun (3 Cisim Problemi) pek fazlaca ortak noktaya haiz. Her iki dizi de görkemli kitap serilerinden, biri George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden, diğeri ise Liu Cixin’in Dünya’nın Geçmişi triosundan uyarlanma. Her iki dizinin de oldukça geniş bir oyuncu ekibi var, her iki dizi de bizi fazlaca fazla “cevap bekleyen sual ile” baş başa bıraktı ve her iki dizinin de sorumluları David Benioff ve D.B. Weiss. İkiliye The Terror’ün dizi sorumlusu Alexander Woo da bu dizi için katıldı.

Kısacası, bu iki dizi içinde karşılaştırma yapmamak elde değil. Pek fazlaca şahıs 3 Cisim Problemi izlemeye, Game of Thrones hayranı olduğundan başlıyor. Ve gene pek fazlaca şahıs Game of Thrones’u sevmiş olsa da, dizinin sonuna yönelik tepkiler birazcık karmaşık.

Peki bu negatif tepkiler, Benioff ve Weiss’in yeni diziye yaklaşımında ne kadar etkili oldu?

D.B. Weiss, Mashable’a verdiği röportajında şöyleki diyor: “Bir taraftan bu tepkileri duymamak bir noktaya kadar mümkün değil. Biz bunlara fazlaca bağlı değiliz, biçim olarak bu tür şeylere verilen kolektif tepkilere kapalıyız. Sadece bunun anlamı, verilen tepkinin ne işe yaradığını bilmememiz değil.”

“Bir halde akışına bırakmayı öğrenmelisin.”

Weiss sözlerine şöyleki açıklık getiriyor; “her yeni dizi, yeni bir uğraş anlamına geliyor.”

“Eğer aklınız geçmişte kalırsa, üstünde çalıştığınız bir diziye adil davranmanız mümkün olmaz, bilhassa de bu kadar büyük olanlara” diyor ve ekliyor: “Bir halde akışına bırakmayı ve içinde bulunduğun ana odaklanmayı öğrenmelisin, şundan dolayı içinde bulunduğun an uzun -bu diziyi yapmak beş yıl sürdü- bu yüzden de devamlı başka bir şeyin objektifinden ona bakmak da dizi için iyi olmazdı, bilmiyorum anlatabiliyor muyum?

“Bence tüm deneyimleriniz sizi etkiliyor ve bu kesinlikle bizi etkileyen bir deneyimdi, sadece bence daha da önemlisi bir taraftan ileriye bakarken dikkatimizi de verdik ve üstünde çalıştığımız bu diziyi de ileri götürmeyi hakikaten istedik. Günün sonunda, aslına bakarsak yapabileceğiniz şey anlatmak istediğiniz hikayeyi, en iyi bildiğiniz şekilde anlatmak, artık bu noktadan sonrasında da sizin ellerinizden çıkmış oluyor.”


Sam Haysom’un haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi