Üretken suni zeka (YZ), bir başka Google aracına da geliyor. Bu sefer de sık seyahat edenlerin kullandığı Haritalar’a.

Geçtiğimiz perşembe günü teknoloji devi Google, büyük dil modellerini Google Haritalar’ın “Keşfet” kısmına ekleyen bir özelliği duyurdu. Mesela yakındaki restoranlar, aktiviteler, dükkanlar benzer biçimde bölgeleri ararken, “köpek dostu glutensiz pizza meydana getiren bölgeler” benzer biçimde aramalar yapabileceksiniz.

Google Haritalar’ın bu özelliği, içinde işletme bilgisi, katkı yapanların puanları ve incelemelerle beraber fotoğrafları da çözümleme ederek size YZ’nin ürettiği bir özet netice sunacak.

Google tamamen kendini üretken YZ’ye verdi

Bu “erken erişim deneyi” ilk olarak seçili Mahalli Rehber’lere sunulacak. Mahalli Rehber’ler, Google Haritalar üstünde çeşitli bilgilerle bulunan bölgeleri düzenleyen ya da yeni bölgeler ekleyen kullanıcılar arasından seçiliyor ve siz bu tür katkılar yaptıkça “Mahalli Rehber” seviyeniz de artıyor. Bu aşama oldukça mühim, bu sebeple üretken YZ çoğu zaman hatalı ve gerçekte bulunmayan sonuçlar verebiliyor.

Google Haritalar için üretken YZ, geçtiğimiz dönemde Amazon’un ürün yorumları mevzusunda genel bir özet veren aracı benzer biçimde araçların yolunu izliyor. Geçtiğimiz hafta da Yelp, platformda bulunan işletmelerin incelemeleri için YZ ile üretilmiş özetler sunan bir aracı sistemine kattı.

Firmalar için üretken YZ’nin kabiliyetlerini tüketici dostu yollarla kullanmak mantıklı görünebilir. Sadece Amazon’un aracında olduğu benzer biçimde üretken YZ özetleri devamlı güvenilir olmayabiliyor. Bununla beraber YZ’nin ürettiği özetlerin çoğu zaman fazlaca detaysız ve oldukça rahat olduğu yönünde endişeler de bulunuyor. Bu da spesifik ve değişik yorumlar arayan kullanıcılar için çok da fazla destek olamıyor.

Her ne kadar bu vasıta değişik bir Google hizmeti için üretilmiş olsa da, Google’ın üretken YZ’ye bakış açısını gösterir özellikte. Firmanın aslolan ününü kazanılmış olduğu Google Arama’yı baştan sona değiştirmesi beklenen SGE (Arama Üretken Deneyi) halen Google’ın yeni vasıta ve ürünlerini kontrol etmiş olduğu “Labs” kısmında içeriyor.

SGE’nin son kullanıcılara sunulup sunulmayacağı hemen hemen net değil. Sadece Google Haritalar için sunulan üretken YZ’nin uygulamaya eklenmesi neredeyse kati.


Cecily Mauran’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )