2024 yılının ilk ayında 1.000’den fazla çalışanını işten çıkaran Google’ın ana şirketi Alphabet, Salı günü dördüncü çeyrek kazanç raporunda çalışanların kıdem tazminatı için 700 milyon dolar harcadığını deklare etti.

2023 yılı süresince 12 binden fazla çalışanına kapıyı gösteren teknoloji devi, kıdem tazminatı ve öteki harcamalar için 2,1 milyar dolar ödemişti.

İşten çıkarmalara karşın Google 2023 yılını ana etkinlik alanlarının çoğunda gelişme ile kapattı. Sadece şirket büyümenin ve ‘maliyetleri düşürmeyi amacıyla’ gerçekleşen son işten çıkarmaların suni zekâya yapmış olduğu artan yatırımı dengelemek için kafi olmadığının bir işaretini verdi.

Google 2023’ün dördüncü çeyreğinde 86 milyar dolar gelir elde ederek bundan önceki yıla nazaran yüzde 13’lük bir artış kaydetti. Arama devinin temel dijital reklamları ve bulut bilişim işleri de istikrarlı bir gelişme gösterdi ve CEO Sundar Pichai bunu Google’ın üretken suni zekâya yapmış olduğu yatırımlara bağladı.

Google’ın birincil gelir deposu olan arama motoru birimi, bundan önceki yıla nazaran ortalama yüzde 13’lük bir artışla 48 milyar dolar gelir elde etti. Pichai’ye nazaran firmanın abonelik hizmetleri ve cihazlar kısmı, bilhassa YouTube Premium, YouTube TV ve Google One abonelikleri yardımıyla 10,7 milyar dolar gelir elde etti. YouTube’un reklam geliri geçen yıla nazaran yüzde 15’lik bir artışla 9,2 milyar dolar oldu.

‘Gemini periyodu’ daha çok çalışanın işten çıkarılmasına niçin olabilir

Google, Gemini’ı ‘şimdiye kadarki en gelişmiş ve en yetenekli suni zeka modeli olarak tanımlıyor.

Pichai, yatırımcılarla yapmış olduğu bir görüşmede firmanın suni zekâ dil modeline atıfta bulunarak 2024’ü Alphabet’in ‘Gemini periyodu’ olarak adlandırdı. Pichai, “Gemini, dünya standartlarındaki iki araştırma ekibimizi bir araya getirerek Google DeepMind’ı kurduktan sonrasında hedefe yönelik attığımız ilk adım. Firmanın şu anda üstünde çalmış olduğu Gemini Ultra da yakında geliyor” dedi.

Google şu anda dünyanın en büyük üçüncü bulut sağlayıcısı konumunda. Sadece bulut birimi geçen yıl ivme kazanmıştır. Şirket, Google Cloud için 9,19 milyar dolar gelir bildirdi ve bu da bundan önceki yıla nazaran yüzde 25,6’lık mühim bir artış demek.

Google’ın suni zekâya halletmeye devam etmiş olduğu yatırımlar, öteki bir deyişle ‘Gemini periyodu’ 2024’te firmanın öteki bölümlerde azaltmalar yaparak bunu telafi edeceği ve maliyetleri düşürmek için daha da fazla işten çıkarma olacağı anlamına geliyor.


Verge haberinden Türkçeleştirildi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )