Pek oldukca şahıs muhtemelen kullandığı mobil tarayıcı üstünde oldukca fazla düşünüyor. Sadece Arc Search bunu değişiklik yapma ardında.

Bu haftanın başlarında, Arc Tarayıcı’nın arkasındaki şirket olan The Browsing Company, yeni bir iOS uygulaması yayınladı ve uygulamada aramayı sizin yerinize icra eden YZ özelliği bulunuyor.

Niçin hepimiz Arc Search’den bahsediyor?

Arc Search’ün çıkar çıkmaz popülerliğe kavuşmasında YZ destekli “Browse for You – Sizin için Göz Atsın” hususi durumunun oranı büyük. Browse for You ile, kullanıcılar arama sorgusunu yazıyor ve vasıta size cevabı veren mini bir site hazırlıyor. İşlemi gerçekleştirirken Arc Search’ün ilgili sayfaları tarayıp, lüzumlu detayları mini parçalar halinde birleştirip, emojilerle sınıflandırdığını izleyebiliyorsunuz.

Arch Search’e Vision Pro yazıp, Browse for Me diyoruz…

Vision Pro için “Browse for You” seçeneğini kullanırsanız, bu aramayı sizin için tematik olarak ayrıştırıyor. Karşınıza “Çıkış zamanı, fiyatı, özellikleri, uyumluluk, etkileşim, oyun, kamera, bağlantı ve pil ömrü” başlıkları çıkarılmış ve özetlenmiş bir cevap geliyor. Böylece birden fazla değişik netice okuyup aramayı detaylandırmak zorunda kalmak yerine, sizin için bunu Arc Search yapmış olup, geniş bir yanıt sunuyor.

Aradığınız tüm cevaplar, tek bir yerde…

Yanıtın altında, Arc Search daha derinlemesine de araştırıp, uygulamalar, teknik detaylar ve sipariş verme sayfası şeklinde bağlantılı içerikleri de sunuyor.

Kullanıcılar bu özelliği bayılmış durumda şu sebeple sağlamış olduğu yanıtlara ulaşmak oldukca efektif ve kolay. Toplumsal medyada Arch Search için “aramaya keyifli, taze bir bakış” ve “her şeyiyle inanılmaz” şeklinde yorumlar yapılıyor.

Arc Search diğerlerinden nasıl farklı?

Şu anda Chrome, Safari, Edge gibi tarayıcıların yanında, Google ve Bing gibi arama motorları ve ChatGPT, Copilot ve Bard gibi YZ sohbet robotları var. Arc Search, internet gezintisi deneyiminin tüm yapıtaşlarını bir araya getiriyor.

Şimdiye dek üreticiye dönük üretici YZ araçlarının geliştirilmesi, geleneksel aramanın elementlerinden ciddi şekilde ayrıydı. Google’ın sohbet robotu Bard kendi özel aramasına sahip, Microsoft Copilot da Edge tarayıcı ve Microsoft uygulamaları ile entegre, ancak yine de arama farklı bir eylem gerektiriyor.

Arc Search’e en yakın rakibi ChatGPT’nin mobil uygulaması. Fakat sonuçta bu da sadece internete erişimi olan gelişmiş bir sohbet robotu. Arc Search bir adım daha ileriye gidip, internette gezinme, arama ve sohbeti tek bir üründe birleştiriyor.

Tüm bu bileşenleri bir araya getirip, kusursuz bir kullanıcı arayüzünde birleştirmek kulağa kolay gelse de, üretici YZ araçlarını kullanarak “vazgeçilmez” gibi gelecek bir uygulama geliştirmek çok zor. Kimi kullanıcılar şimdiden Arc Search’ün “favori iPhone internet tarayıcıları” olduğunu söylemeye başladı.

Arc Search’e nasıl erişebilirim?

Arc Search şimdilik sadece iOS uygulaması olarak sunuluyor, Android kullanıcıları için henüz bir uygulama yok. Ayrıca Arc Search aramasını İngilizce olarak yapıyor ve sonuçlar da yine İngilizce dilinde geliyor. Diğer dillerle ilgili şimdilik bir açıklama da bulunmuyor.

Fakat Arc Search’in internet sitesinde, Arc Search’ün yakında Windows’a geleceği bilgisi bulunuyor ve isterseniz elektronik posta adresinizi bırakıp, Windows’ta kullanılabilir olduğunda size haber verilmesini sağlayabilirsiniz.


Cecily Mauran’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )