Host Nedir?

Web sitesini alma amacı ne olursa olsun satın alınan alan domain hazırlanan sayfalara yükleyebilmek için başka bir anlatımla toplumumuz web sitenizin ismini browserinin adres çubuğuna yazmaları üzerine hazırlanan sayfaların görüntülenmesi için o sayfaların bir yer de yüklü olmaları gerekmektedir. Kişiler web sayalarının adına 24 saat süresince ziyaretçilerin uğrayabilmesi adına bir depo vazifesi gören bir yere ihtiyaç duyacaklardır. İnternette depo vazifesini gören işlemin ismi hosting aylık veya yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır. Hosting işlemlerinde ise önem taşıyan hususlar hız, site için verilecek alan boyutu ve desteklenen programın genel özellikleri olmaktadır.  Teknik olarak anlatımı ise hosting ve barındırma, web sitesi üzerinde yayımlanmak istenen sayfaların resimlerin ya da dokümanların toplumumuz tarafından ulaşabilecekleri bir bilgisayarda tutulmasına verilen isimdir.

Fakat internette site yayımlayabilmek için özel üretilen aynı zamanda internet omurgasında çok hızlı bağlantısı bulunan binlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek sunucuda yayımlamak istenen dosyaların saklanması gerekmektedir. Web sitesine ait dosyaları saklayan ve toplumumuzun erişimine sunulan bilgisayarlara web serwer veri saklama ve yayımlama işlemine de web hosting ismi verilmektedir. Hosting firmalarının incelenmesi üzerine her sitede farklı niteliklerde birçok host paketine rastlamak mümkündür. Fakat başlangıç aşamalarında ücretsiz blog hostlarla başlamak daha pratik olacaktır. Aynı zamanda hostlara da gerek duyulmamaktadır. Fakat ileriki zamanlar da geniş niteliklerde siteler kurulmaya gereksinim duyulacaktır. O nedenle hostlar hakkında bilgiler edinmek yararlı olacaktır.

Hosting çeşitleri 4 tane olmakla beraber Shared Hosting, Co-Location, Reseller, Dedicated Hosting türünde ve geniş kapsamlı olmaktadır. Shared Hosting paylaşımlı hosting ismiyle de hitap edilmektedir. Fakat bu tür sistemlerde tek bir sunucu ile bant genişliği veya fiziksel gücü çok fazla sayılarda hosting barındırabilmektedir. Co-Location hizmetlerin de hizmet sunucusu bant genişliği veya trafik, elektronik ücretleri talep edilmesi halinde kurulum ücreti de temin edilmektedir. Kurulacak olan yazılım ya da lisans ücretleri de anlaşmaya bağlı olarak web site sahiplerinin karşılaması gereken bedeller arasında yer almaktadır. Reseller Shared hosting sunucuda bu hizmetler sunulabilmektedir. Fakat bu pakette ki tek fark web sitesi sahiplerine ait limitler dahilinde hosting hesapları üzerinden açılabilmektedir.

Hosting nedir soruları yanıtlanması üzerine hosting firması seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlar da yer almaktadır. Çünkü internet kullanımı artması sebebiyle dolandırıcılar ve kötü niyetli kişilerinde artmasına sebebiyet vermektedir. Firmalar hakkında yazılan yorumlara dikkat edilmesi gerekirken aynı zamanda Firmanın web sitesinde bulunan referanslarına da bakmak gereklidir. Bunlar dışında ise geniş yorumlar alabilmek adına referanslarda yer alan sitelerin web masterlarına mail atarak firmadan memnun olup olmadıkları hakkında detaylı bilgiler alınabilmektedir. Aynı zamanda her hangi bir sorun yaşanması olası durumlar arasında yer almasından dolayı teknik destek hakkında yeterli olduğu hakkında bilgiler de alınması gereklidir.