Günümüzde su altı araştırmaları sivil ve askeri uygulamalarda bilhassa organik kaynakların korunması ve incelenmesi ile ülke güvenliğinin sağlanması amacıyla ehemmiyet kazanıyor. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak düzenlenen İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması, vatanımızda otonom su altı araçlarının üretilmesi mevzusunda emsalsiz araçların geliştirilmesine öncülük ediyor. Deniz altında vazife icra ederken tazyik, görüş alanı, iletişim benzer biçimde noktaların daha uygun koşullarda gerçekleştirilmesini elde eden su altı robotları; denizlerimizin altını denetim edilebilir bir yer kılmakta büyük bir rol oynuyor. Arama-kurtarma, deniz temizleme, deniz dibi kontrol ve analizleri benzer biçimde birçok deniz altı faaliyetlerinde kullanılan su altı araçları geleceğin robotik teknolojilerinde şimdiden kendine kayda kıymet bir yer ayırdığını gösteriyor.

TEKNOFEST 2024 kapsamında düzenlenen yarışma, Temel Kategori ve İleri Kategori olmak suretiyle iki kategoriden oluşuyor. Yarışmacılar için belirlenen görevler; Torpido Fırlatma, Su altı kabloları takip edeni ve anomali tespiti ve Renk tespiti & kapıdan geçiş.

Puanlama ve değerlendirmenin her bir kategoride değişik şekilde gerçekleştirildiği yarışmada Temel Kategoride dereceye giren takımlara birincilik ödülü 150 bin TL, ikincilik ödülü 120 bin TL, üçüncülük ödülü ise 100 bin TL değerinde olacak. İleri Kategoride birincilik ödülü 200 bin TL, ikincilik ödülü 150 bin TL, üçüncülük ödülü ise 120 bin TL olacak.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )