Neredeyse senenin sonu geliyor ve Spotify’ın da karneleri dağıtmasına azca kaldı! Senenin son dönemleri, bununla bağlantılı olarak, insanların çevresine müzik dinleme alışkanlıklarını gösterdiği dönemler olarak da dikkat çekmekte. Burada bazı üçüncü taraf uygulamalar ve yazılımlar da devreye giriyor. İnsanlar Spotify Wrapped’in yayınlanmasını iple çekerken bizi yönetim edecek yeni bir uygulama olan Instafest çıkageldi.

University of Southern California’da talebe olan Anshay Saboo tarafınca oluşturulan Instafest, Spotify’da en oldukca çaldığınız sanatçıları dünyanın en kişiselleştirilmiş müzik festivalinin sanatçılarıymış benzer biçimde görüntüleyen bir görsel oluşturuyor.

Görsel o denli iyi göründüğü gibi, herhangi birini görseniz gerçek bir etkinlik reklamı zannedersiniz. Peki siz de bir Instafest görseli hazırlamak isterseniz ne yapmanız gerekiyor? Kendi festivalinin posterini merak edenler buraya!

  1. Ilkin Instafest’in web sayfasını ziyaret edin.
  2. Yeşil renkteki “Spotify ile bağlan” butonuna tıklayın.
  3. Spotify hesabınıza bağlanarak Instafest’e erişim izni verin. (Sonrasında verdiğiniz bu izni kaldırabilirsiniz.)

Instafest ondan sonra en oldukca dinlediğiniz sanatçıların yer almış olduğu kendi kişisel festival programınızı oluşturacaktır. Muhtemelen Sezen Aksu’yu, Kendrick Lamar’la aynı festivalde göremeyeceğiz fakat hayal etmesi güzel.

Ekibe bak hey maşallah! Kendi imgesel festivalim diye demiyorum çıkar çıkmaz bilet alırdım! Fotoğraf: Instafest / Metin Aktaşoğlu

Ortaya çıkan posteri daha da özelleştirmek için birkaç seçenek karşınıza çıkacak. Instafest için son dört haftanın, son altı ayın yada tüm zamanlarda en oldukca dinlediğiniz sanatçıları seçebilir; bu da “festivalin” kaç gün süreceğini etkileyebilir.

Ek olarak üç değişik yoldam içinde geçiş yaparak posterin estetiğini de değiştirebilirsiniz. Bunlar içinde Malibu Sunrise ile plaj festivali, LA Twilight ile gece yarısı kent festivali yada Mojave Dusk ile çöl festivali görünümünü tercih edebilirsiniz.

Instafest, festivalinize otomatikman Spotify kullanıcı adınızı da verir, sadece başka kişilerin hesabınızı gözetleme potansiyeli olmadan dizilişinizi paylaşmak istiyorsanız bunu gizleyebilirsiniz.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )