Görünen o ki Feysbuk, Instagram ve Threads’in sahibi olan Meta, kendini ve kullanıcılarını siyasal içeriklerden uzaklaştırmayı hedefliyor.

Bunun nedenini görmek oldukça kolay. Toplumsal medya siteleri, siyasal mevzularda yanlış ve fena amaçlı bilgilendirmeyle kirleniyor. Meta’nın bu duruma tepkisi ise politik içerikleri platformlarında daha azca göstermek oluyor. Kullanıcılar, bilhassa Instagram ve Threads benzer biçimde ağlarda siyasal içeriklerin gözle görülür şekilde azaldığını belirtiyor. Bir çok kullanıcının hesabında “siyasal içerik” görme ayarı “limitli” olarak otomatik ayarlanmış görünüyor.

Hemen hemen vatanımızda kullanıma sunulmuş olmayan bu bilhassa beraber Instagram uygulamasında yer edinen “içerik tercihleri” kısmından “siyasal içerik” ayarını değiştirmeniz mümkün olacak. Yaptığınız seçim, hem de Threads hesabınızda da etkili oluyor.

Instagram’ın açıklamasına bakılırsa bu tercih Keşfet, Reels, Akış Önerileri ve Tavsiye edilen Kullanıcılar kısımlarında etkili oluyor. Sadece halihazırda takip ettiğiniz hesaplar üstünde bir tesiri olmuyor.

Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri, platformun hedefinin insanların siyasal içerikle etkileşime girmeyi seçme kabiliyetini korumak, hem de da her bir kişinin bu konudaki isteğine saygı duymak bulunduğunu belirtti.


Christianna Silva’nın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.