Instagram geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamayla gençleri korumak ve şantajla savaşım için içinde direkt mesajlarda çıplaklığı otomatikman bulanık gösterecek bir grup yeni aracı sisteme ekleyeceğini duyurdu.

Toplumsal medya şirketi blogunda yapmış olduğu açıklamayla bu özellikleri, cinsel dolandırıcılık ve görsel istismara karşı olma amaçlı şekilde, bilhassa kabahat işleyenlerin gençlerle iletişime geçmesini zorlaştırmaya yönelik kontrol ettiğini duyurdu.

Cinsel şantaj yada “sextortion”, bir kişiyi internette müstehcen fotoğraflar göndermeye ikna etmeyi ve peşinden mağdur para ödemediğinde yada cinsel anlamda izinde bulunmadığı takdirde görüntüleri kamuya açıklamakla tehdit etmek anlamına geliyor. Son zamanlarda yüksek profilli davalar içinde, Michigan’da genç erkeklere ve genç erkeklere cinsel şantaj yapmaktan suçlu bulunan ve biri kendi hayatına son veren iki Nijeryalı kardeş ve 15 yaşındaki bir kıza cinsel şantaj meydana getiren ve kaçıran bir Virginia şerif yardımcısı da yer ediniyor.

Instagram’a bakılırsa dolandırıcılar çoğunlukla direkt ileti yöntemiyle kişilerden müstehcen görüntüler istiyor. Bununla başa çıkabilmek için Instagram kısa sürede direkt mesajlardaki çıplak fotoğrafları otomatikman bulanıklaştıracak bir çıplaklık koruması hususi durumunu denemeye başlamış olacak.

Blog gönderisinde şöyleki deniyor: “Bu özellik yalnızca insanları DM’lerinde istenmeyen çıplaklık görmekten korumak için değil, bununla beraber insanları kandırarak karşılığında kendi görüntülerini göndermelerini sağlamak için çıplak görüntüler gönderebilecek dolandırıcılardan korumak için de tasarlandı.”

Özellik tüm dünyadaki 18 yaş altı kullanıcılar için varsayılan olarak açılacak. Erişkin kullanıcılar ise bu özellik aktifleştirmelerini öneren bir bildirimle karşılaşacak. Çıplaklık içeren görüntüler, bir uyarıyla beraber bulanık olarak gösterilecek ve kullanıcılar istedikleri takdirde gerçek halini de görebilecekler. Bununla beraber uyarıda görseli gönderen kişiyi engelleme ve sohbeti bildirme seçenekleri de yer alacak.

Çıplaklık içeren görüntüler gönderenler için de “kırılgan fotoğrafları” gönderirken dikkatli olmalarını hatırlatacak bir ileti gösterilecek. Bununla beraber fotoğrafları gönderdikten sonrasında fikrini değiştiren kullanıcılar için de gönderimi geri alma seçeneği olduğu hatırlatılacak.

Her ne kadar Instagram’ın sahibi olan Meta, Feysbuk ve WhatsApp uygulamalarının da sahibi olsa da, bu özellik öteki platformlarda sunulmayacak.

Bu özellik haricinde Instagram, cinsel şantaj uygulaması potansiyel görünen hesapları tespit edecek bir teknoloji üstünde de çalıştığını duyurdu. Belirlenen bu hesapların, 18 yaş altı bir profile girdiğinde ileti gönderme butonunun görüntülenmesi engellenecek.


The Guardian’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )