İnternet dedektiflerinin bir yıl ilkin ailesini terk edip ortadan kaybolan bir adamı bulması 24 saatten kısa sürdü.

7 Nisan’da Ashley McGuire adlı bir kadının Feysbuk paylaşımının ekran görüntülerini içeren bir X/Twitter gönderisi viral oldu. McGuire, Charles Withers isminde bir şef olan kocasının geçen yıl ‘hiçbir iz bırakmadan’ ortadan kaybolduğunu söylüyordu.

McGuire ‘Aynı Insanla mı Çıkıyoruz?’ adlı popüler Feysbuk grubunda paylaşmış olduğu gönderide şu şekilde yazdı:

Geçen yıl ben ikinci çocuğumuza hamileyken, bir koca ve bir baba olmanın artık istediği yaşam seçimi olmadığına karar verdi ve iz bırakmadan ortadan kayboldu. Bir yıldan uzun süredir görmediği bir evladı ve asla tanışmadığı bir bebeği var. Eyalet haricinde bir yere gitti ve telefon numarasını değiştirdi.

Çocuklarıyla beraber Plymouth, Massachusetts’te yaşayan 32 yaşındaki hanım sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tamamen ulaşılamaz olan birinden boşanmak hakikaten zor ve uzun bir süreç. Bu yüzden bu sayfayı kapatıp hayatıma devam edebilmek ve birkaç belgeyi imzalaması için izini bulmaya çalışıyorum.”

McGuire sonraki paylaşımlarında Withers’a kin beslemediğini altını çizdi. “Tek istediğim bu durumun çözülmesi. Böylece çocuklarımla tekrardan yaşamımıza başlayabiliriz” dedi. Niyeti bir tek onu bulup boşanma davası açabilmekti.

Paylaşım, interneti adeta çılgına çevirdi

McGuire eşine ‘ulaşılamadığını’ deklare etti sadece toplumsal medya kullanıcılarının Withers’ın nerede bulunduğunu ortaya çıkarması bir günden azca sürdü. Gizem kısmen arkadaşlık uygulamalarından alınan ekran görüntüleri yardımıyla kısmen çözüldü. Flört uygulaması Bumble üstünden iletişime geçmiş olduğu bir bayan Withers’ın kendisine ileti attığını ve konumunu bildiğini söylemiş oldu.

Sonucunda ‘yitik eş’ Teksas’ta bulunmuş oldu ve Yellowstone dizisinin yaratıcısı Taylor Sheridan için çalmış olduğu ortaya çıktı. Sheridan’ın eşi toplumsal medya hesabından şefin bir video klibini yayınlamış sadece sonrasında derhal kaldırmıştı. Sadece atik bir TikTok kullanıcısı çoktan videoyu kopyalamış ve paylaşmıştı.

Basına yansıyan bilgilere göre Withers’ın geçen yaz restoranı terk ederek çalışanları ve alacaklıları zor durumda bırakmıştı. Insanın Boston bölgesinde rehabilitasyona girmiş olduğu öğrenildi. Kaynaklar, Withers’ın açmak suretiyle olduğu bir başka restoranı da kapattığını söylemiş oldu. Daha ilkin çalmış olduğu restoranın ortaklarından biri “İşi batırdı ve sonrasında da çekip gitti” dedi.

McGuire’ın TMZ’ye yaptığı açıklamaya göre kocası gönderinin viral olması arkasından kendisine ulaştı. Oturup konuşmak istiyordu…

Bu hikâye, başkalarını incittiği ve kandırdığı kabul edilen kişilerin dünyanın dört bir tarafındaki dijital intikamcılar tarafınca yakalandığı bir çevrimiçi hakkaniyet kültürünün altını çiziyor. Ve web aleminin izini sürmeyi sevilmiş olduğu kişiler bir tek yitik kocalar değil.

Bir viral pazarlama uzmanı olan Katya Varbanova Business Insider’a bu tür şeylerin viral olma eğiliminde bulunduğunu zira kuvvetli duygular uyandıran içeriklerin yüksek oranda paylaşılabilir bulunduğunu söylüyor.

Bir öteki unsurun da çözülmemiş bir gizem hissi bulunduğunu, bunun da kullanıcıları merak içinde bıraktığını ve bir izahat beklediklerini dile getiriyor.

“Bu, ilgi çekici bir gerilim filmi seyredip ana karakterin hayatta kalıp kalmadığını görmek için sonuna kadar beklemekle aynı etkiyi yaratıyor.”

Evet, netin bir araya vardığında herkesi bulabileceği kanıtlanmış durumda. Varbanova’ya bakılırsa insanların yorumlarının ve paylaşımlarının bir fark yaratabileceğini her zamankinden daha çok biliyor.

“Bu da insanları içinde ne olduğu paylaşmaya teşvik ediyor, ek olarak kendilerini daha büyük bir şeyin parçası olarak hissetmelerini, hakkaniyet arayışına girmelerini sağlıyor.”

Bazı uzmanlar ‘web adaletinin’ fazlaca ileri gidebileceğini ve hafiyelerin adaleti sağlamaya çalışırken hadlerini aşabileceğini söylüyor. Sadece hukuk aynı fikirde olmayabilir. Kısa bir süre ilkin bir başat, kendisi hakkında Feysbuk grubunda birden fazla gönderi paylaşıldığını fark eden bir insanın açmış olduğu davalardan birini reddetti.

Stewart Lucas Murrey adlı adam, 50’den fazla hanıma ‘itibarına zarar vermek için komplo kurmuş oldukları’ ve ‘ayrımcı unsurlara dayanarak ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettikleri’ iddiasıyla dava açtı. Sadece Los Angeles Yüksek Mahkemesi Yargıcı Gregory Keosian, davalı Vanessa Valdez lehine karar verdi.

Case Western Reserve Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Andrew Zashin Murrey ve Withers’ın hikâyeleri içinde farklılıklar bulunduğunu söylüyor. Zashin, McGuire’ın yapmış olduğu şeyin hukuki terimlerle ‘kendi kendine yardım’ olarak bilindiğini, bunun da mahkemeye başvurmadan meseleleri kendi başına çözmek anlamına geldiğini söylüyor.

Zashin, Withers’ın arkadaşlarına, ailesine ve hatta kim bilir polise başvurarak yerini bulmaya çalıştıktan sonrasında internete başvurduğunu muhtemelen son bir umar bulunduğunu düşünüyor. “Gerçek şu ki, ailenizi hiçbir izahat yapmadan öylece terk edemezsiniz. Çağdaş insanoğlu aile ilişkilerini bu şekilde yürütmezler” diyor.

Sadece kamuoyu mahkemesinin kimi zaman ‘son aşama adaletsiz’ olabileceğini de sözlerine ekliyor.


Business Insider ve Daily Mail haberlerinden derlendi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )