Apple’ın büyük olasılıkla önümüzdeki Haziran ayında, firmanın senelik WWDC etkinliğinde (Dünya Geliştiriciler Konferansı) tanıtacağı iOS 18 sürümü, şirket tarihindeki en büyük güncellemelerden biri olacak.

Bu iddianın sahibi Bloomberg’den Mark Gurman. Gurman, yayınladığı bültende “iOS 18 şirket içinde en tarihin en büyük iOS güncellemelerinden biri, kim bilir en büyüğü olarak görülüyor” diyor.

Apple’ın iOS 18’i oldukça mühim olarak değerlendirmesi yeni bir durum değil. Gurman bunu Kasım 2023’te de dile getirmişti. O dönemde Apple’ın alışılmadık şekilde iOS 18’i geliştirmeyi bırakıp, hataları gidermeye odaklandığını da söylemişti.

Apple’ın mobil platformunun yeni sürümü muhtemelen üretici suni zekâya odaklanacak. Gurman‘a gore bunun anlamı daha parlak zeka Siri ve Mesajlar ve Apple Müzik şeklinde temel iOS özelliklerinde oldukça daha çok YZ entegrasyonu bulunması olacak.

Gurman şimdi de, iOS 18 ile oldukça daha fazlasının “geleceğini” söylüyor sadece bu konudaki detaylar pek net değil.

Macrumors Apple’ın çapraz platform ileti standardı RCS’in iPhone’a gelişini 2024 içinde duyuracağını söylüyor. Bu da iOS 18’in çıkışı ile çakışabilir. RCS desteğinin, kullanıcılar için anlamı, Android kullanıcılarının, iPhone kullanıcıları ile mesajlaşırken daha iyi bir deneyime haiz olabilmesi demek.

Kısacası, Apple’ın bu yıl düzenleyeceği WWDC oldukça coşku verici olacak. Apple’ın geliştirici merkezli konferansı hemen hemen resmen duyurulmasa da, daima olduğu şeklinde Haziran ayında düzenleneceğini tahmin ediyoruz.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )