iOS’ta arka plan kaldırma özelliği neredeyse her yerde çalışıyor. Örneğin biri size Mesajlar’da bir görsel gönderdiğinde üstüne uzunca basabilir ve anında arka planı kaldırabilirsiniz. Aynı şey Mail uygulaması de ilgilendiriyor. Apple bu özelliği tüm iOS’a entegre etme mevzusunda hakikaten oldukca başarı göstermiş.

Fotoğraflar uygulamasında fotoğraftaki mevzuyu fotoğrafın arka planından ayırabilir ve hemen sonra bunu öteki belgelerde ve uygulamalarda kopyalayıp paylaşabilirsiniz.

Bunun için bir fotoğrafı açın. Fotoğrafın öznesine dokunup özetlemek gerekirse bekleyin. Görsel çerçevelendiğinde, aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz.

  • Kopyala’ya dokunun, sonrasında mevzuyu bir e-postaya, mesaja yada nota yapıştırın.
  • Paylaş’a dokunun, sonrasında AirDrop, Mesajlar yada Mail şeklinde bir paylaşma seçeneğini seçin.

Uzun basarak → nesneye tek dokunarak → kopyala yada paylaş seçeneğine tıklayarak görüntüyü kitaplığınıza kaydedebilirsiniz.

Bu özellik Safari’de direkt Google Görseller neticeleri üstünden bile çalışıyor. Bu özellik görselden sorunsuz bir halde arka planı kaldırmanıza ve başka bir yerde kullanmanıza olanak tanıyor.

Bir sonraki sual ise şu: Bir görüntüyü arka plandan ayırdıktan sonrasında ne yaparsınız? Tıpkı öteki görsellerde olduğu şeklinde onu da iOS’ta istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz. Buna, bir tür çıkartma şeklinde görünmüş olduğu iMessage dahil. Hatta yeni bir arka plana yerleştirmek için iMovie şeklinde uygulamalara bile kopyalayabilirsiniz.

Netice olarak, iOS’taki arka plan kaldırma özelliği inanılmaz derecede etkisinde bırakan. Nesneyi arka plandan kaldırmanın neticeleri muhteşem ve iOS nesneyi tanımada oldukça iyi bir iş çıkarıyor şeklinde görünüyor.

Mühim not: Bu özellik desteklenen modellerde bulunuyor.