Teknoloji dünyasına yeni bir heyecan getirmeyi hedefleyen yeni nesil Apple ürünleri, her yıl olduğu gibi 10 Eylül günü büyük bir heyecanla kullanıcı karşısına çıktı. Sızıntı görsel, video ve teknik detaylarının bulunduğu yeni akıllı model hakkında Apple tarafından bugüne kadar herhangi bir doğrulama gelmemişti.
Apple’ın yeni ve birinci nesil renkli akıllı telefonu iPhone 5C’den sonra tanıtılan yeni akıllı model iPhone 5S, sunduğu yüksek işlemci performansıyla kullanıcısının beğenisini an itibariyle kazandı. Cihaz hakkındaki tüm detayları ve teknik özellikleri sizler için maddeler halinde sıralayacağız. Bakalım yeni nesil performans tutkunları için geliştirilen iPhone 5S, nasıl bir kullanım ve performans sunuyor olacak.
Dünyanın ilk 64-Bit tabanlı işlemcisi kullanıldı!
Yeni model iPhone 5s, Apple’ın bir önceki satış rekorları kıran modeli iPhone 5’in işlemcisine ve teknik detaylarına oranla 40 kat daha güçlü işlem gücü ve 56 kat daha güçlü bir grafik performansı sunacak. Kullandığı A7 işlemcisi ve 2 GB Ram ile performans yeterliliğin ötesinde bir kullanım vaatleriyle göründü.
Kontrol merkezine yeni getirdiği M7 tabanlı işlemci sayesinde sensör/bildirim/hareket işlemlerini daha hızlı algılayacak ve daha büyük bir kararlılık sunacak. Sağlık uygulamalarına büyük bir güncelleme kazandıran Apple, Nike+Move uygulamasını da kullanıcısına sunuyor olacak.
OpenGL ES 3.0 yazılımı sayesinde, oyun ve yüksek çözünürlüklü uygulamalarda var olan performansın 21 kat fazlası kullanılıyor olacak. Benchmark’ın oyunu olduğu öne sürülen Infinity Blade’in 3.nesil oyununun iPhone 5S ile takılmalar yaşanmadan oynanabileceği tahmin ediliyor.
Parmak izi okuyucu ile iPhone’lar artık daha güvenli!
Birçok sızıntı haberlerde yer alan özelliklerin en popüler olanı parmak izi okuyucu gerçeğe kavuştu. Yazılım kodlarının arasında rastlanılan, Apple mühendislerinin tweet’lerinde görülen parmak izi okuyucu nihayet doğrulandı.
Touch ID adının verildiği –iz okuyucusu- yalnızca telefonunuzun kilitli ekranını açmakla da yetinmiyor. App Store, iTunes, gezinilen internet siteleri ve cihaza entegre edilen Facebook/Twitter’da da şifre doğrulamaları yapabilecek. İnternet bankacılığı v.s. yüksek güvenlikli uygulamalara artık yalnızca parmağınızla ulaşabileceksiniz.
120 FPS hızındaki video çekimi sayesinde ayrıntılar kaçınılmaz olacak!
Bir önceki başarılı model iPhone 5’in üzerine getirilen yeni özelliklerden bir diğeri de 120 FPS HD video çekebilme özelliği. Slo-Mo özelliği sayesinde 720p çözünürlüğünde çekilen video, saniyede 120 kareden oluşuyor.
İki led flaşlı iSight kamera performansı, beklentilerin ötesinde!
Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 5S’te kullanılan kamera, her ne kadar Megapiksel tarafında büyük bir değişiklik göstermiyor olsa da, diyafram arasındaki mesafe f2.4’ten f2.2’ye düşürülmüş. Geliştirilen diyafram, iSight teknolojisi ve çift led flaş sayesinde beklentilerinizin ötesinde bir cihazla karşı karşıya kalacağınızı söyleyebiliriz.
Yeni amiral gemisiyle görünen bir diğer kamera özelliği de, Seri Çekim. Bu özellik sayesinde saniyede 10 kare fotoğraf çekebilirsiniz.
Altın/Gümüş/Siyah renk seçenekleri rakiplerini kıskandırıyor!
Bu etkinliğe kadar piyasaya sürülen tüm nesillerin yalnızca iki renk seçeneği bulunuyordu. Siyah ve Beyaz renk seçenekleri arasında birini seçmek zorunda kalan kullanıcılar için yeni alternatifler iPhone 5S ile birlikte geliyor. Gümüş rengi, Uzay Grisi ve Altın görünümündeki renk seçenekleri tasarım olarak da oldukça iddialı.
Daha yüksek pil gücü, daha yüksek depolama alanı!
Apple’ın iddialı tanıtımıyla sahalara çıkan iPhone 5S, bir önceki nesil iPhone 5’e göre daha yüksek bir pil ömrü sunuyor. 1440 mAh gücüyle yeterliliği sağladığı iddia edilen yeni nesil akıllı model, 3G görüşmelerde 10, 3G internet gezintisinde 8, LTE ile internet gezintisinde 10, Wi-Fi tarayıcıda 10, video izlemede 10 ve duraksız müzik dinlemede ise 40 saat şarj yetisi sunuyor.
Bağlantı teknolojisi ve diğer özellikler!
802.11 a/b/g/n Wi-Fi bağlantısının desteğini üzerinde bulunduran iPhone 5S, “n”den sonra geliştirilen 5.nesil AC protokolüne ve NFC teknolojisine destek vermiyor. 5 GHz/2.4 GHz kablosuz ağ performansı sunan yeni modelde LTE ve çift taşıyıcılı 3G teknolojisi de bulunuyor.
Bluetooth 4.0 ile aksesuar bağlantılarına olanak tanıyan iPhone 5S, bir önceki nesil akıllı model ile aynı kasa ölçülerine (123.8 x 58.6 x 7.6 mm) sahip. Ağırlığı ise yalnızca 112 gram.
Çıkış tarihi ve etiket fiyatı!
Sunduğu yüksek işlemci performansı ve getirdiği yeniliklerle kullanıcısının beğenisini kazanan iPhone 5S, fiyat etiketiyle de ulaşılabilirliği sağlıyor. 16 GB modeli 649 $, 32 GB modeli 749 $ ve 64 GB depolama alanı sunan modelin etiket fiyatı ise 849 $.
Türkiye’deki operatör şirketlerinin listesinde görünecek olan iPhone 5S’nin fiyatı 2200-2500 TL civarında olması bekleniyor. 13 Eylül’de ön siparişlere sunulacak yeni amiral gemisinin piyasaya sürüleceği tarih ise henüz belli değil.
(Toplam: 20, Bugün: 1 )