İşlem görmüş saçların bakımı nasıl olmalıdır?

Saç Standardını Bozan Faktörler

Saç kalitesi temel olarak genetik özelliklere ve iç faktörlere bağlıdır. Genel olarak vücut sağlığını bozan her şey saç sağlığını ve saçın standardını de bozar. Şundan dolayı saç, kafa derisinin içinde bulunan saç kökleriyle, kandan beslenir. Genetik özelliklerimizi değiştiremeyiz fakat yaşam seçimi ve beslenme tercihlerimizle genel vücut sağlığımızı denetim altında tutabiliriz. Saç standardını bozan faktörlerin başlıcalarını;

•Dengesiz beslenme,
•Düzensiz uyku,
•Sigara kullanımı,
•Mevsim değişimleri,
•Hormon dengesizlikleri,
•Saç renginin oldukça sık değiştirilmesi,
•Isıl işlem uygulamaları olarak sıralayabiliriz.

Kolay Biçim Alabilen, Canlı ve Hacimli Saçlar İçin Genel Bakım Önerileri

Ilkin saçın sorunları net olarak belirlenmeli, ihtimaller içinde sebepleri kişinin genel sağlık durumu ile beraber yaşam standartları da dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Saçların dış yapısı hava şartlarından, kullanılan kozmetik ürünlerden ve kuaför uygulamalarından kolaylıkla etkilenir. Sanılanın aksine saçları sık yıkamak ya da saç kremi kullanmak saçlara zarar vermez. Hatta saç tellerinin üstünde bir katman oluşturarak zayıf, cansız ve mat görünmesine sebep olan kirleticilerin uzaklaştırılması için saçların günlük olarak yıkanması mühim bir tedbirdir. Saç kremi de hem saçların kolay taranmasını sağlayarak kırılmaların önüne geçer hem de yıkama esnasında nemi hapsederek saça daha uzun devam eden yumuşaklık kazandırır.

Saçların temizlenmesi için, saç cinsine uygun şampuan seçiminin yanı sıra suyun sıcaklığı da mühim bir faktördür. Oldukca sıcak suyla yıkanan saçlar oldukça daha acele rutubet kaybeder ve kurur. Kuru saçlar ise hem zor biçim alır hem de oldukça acele bozulurlar.

Yıkama esnasında parmak uçlarıyla kafa derisine meydana getirilen masaj kan akımını hızlandırarak saçların daha iyi beslenmesini sağlar. Bu masaj yıkama sonrasında, saçın problemine bakılırsa bir uzman tarafınca tavsiye edilen topikal bir losyon ya da bir bakım ürünüyle de yapılabilir.

Daha ciddi saç sorunlarında kesinlikle uzman desteği almak gerekir. Sebebi araştırılmayan saç sorunları, yanlış uygulamalarla ciddi saç kayıplarına yol açabilir. Saç kökünün etrafındaki hormonları tetikleyerek kollajen, hyalüronik asit ve elastin fibril üretimini artıran ve kökleri güçlendiren mikro dermal terapi ve lazer terapi benzer biçimde ustalaşmış bakım uygulamalarından da oldukça iyi sonuçlar elde edilebilir.

(Toplam: 11, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar