[ad_1]

Ad Soyad: Jan Böhmermann Nereli: Almanya Burcu: Meslekler: , Ölüm Tarihi: 1 Okundu

Jan Böhmermann kimdir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la ilgili şiiri nedeniyle Türk Hükümetinin Almanya’dan yargılanmasını talep ettiği Alman komedyendir.

Jan Böhmermann, 23 Şubat 1981 tarihinde Almanya‘nın Bremen şehrinde doğmuştur. 1997 senesinde Bremen’de yayın yapan Die Norddeutschegazetesinde köşe yazarlığına başladı.

Jan Böhio Bremen’de yazarlık ve sunuculuk yapmaya başladı. Çeşitli radyo istasyonlarında ve RTL, WDR ve ZDF gibi televizyon kanallarında programlar hazırladı.

Jan Böhmermann 31 Mart 2016 tarihinde Almanya devlet televizyon kanalı ZDF’de yayımlanan programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaretler içeren bir şiire yer vermiştir. Schmähkritik (Küfürlü eleştiri) olarak değerlendirilen bu metin ve görüntü hakkında, 20 şikâyet sonrası “Yabancı bir devlet adamını aşağılamak” ve “Yabancı bir devletin sembollerini aşağılamak” suçlamalarıyla Alman Ceza Kanunu’nun 103. ve 104. maddeleri kapsamında soruşturma açıldı. ZDF kanalı, programı yayın ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle yayından kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la ilgili şiiri nedeniyle Türk Hükümetinin Almanya‘dan yargılanmasını talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Böhmermann hakkında Alman Ceza Kanunu’nun 185. maddesine göre hakaretten dolayı Mainz Savcılığında şikayetçi oldu.

2015 yılında da Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis hakkında yayınladığı video klip ile de olay olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın şikayeti sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten hakkında soruşturma başlatılan Alman komedyen Jan Böhmermann için 4 ekim 2016 tarihinde Alman savcılığı takipsizlik kararı verdi.

16 Mart 2017 tarihinde dünya şampiyonu Türk boksör Ünsal Arık‘ı programına konuk olarak çıkarttı.

[ad_2]