[ad_1]

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı kapsamında öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ve Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde sözleşmeli Kur’an kursu öğreticisi olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara, her öğretim yılında bir defa olmak üzere öğretim yılına hazırlık ödeneği veriliyor.

Hazırlık ödeneği ne zaman ödenecek?

Öğretim yılının başladığı ay (Eylül) içinde öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneğinin ödeme günü Milli Eğitim Bakanınca belirleniyor.

Öte yandan, çeşitli sebeplerle (yasal izin kullanma veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) Eylül ayında görevde bulunmayan öğretmenlerden;

**Birinci dönem ders yılı bitmeden önce göreve başlayanlara, hazırlık ödeneği miktarının %75’i kadar ödeme yapılıyor.

**Birinci dönem ders yılı bitimi ile ikinci dönem ders yılı bitimi arasında kalan dönemde göreve başlayanlara, hazırlık ödeneği miktarının %50’si kadar ödeme yapılıyor.

Ayrıca, hazırlık ödeneğini alınmış olmasına rağmen, öğretim yılı bitmeden; emeklilik, aylıksız izin, naklen başka kuruma geçme, istifa veya ölüm gibi hallerin olması durumunda, ödenmiş olan öğretim yılına hazırlık ödeneği ilgililerden (veya mirasçılarından) geri alınmıyor.

Bu yıl hazırlık ödeneği ne kadar?

2017 yılında imzalanan ve kamu çalışanlarının 2018-2019 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler de içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmeye göre, 2018 yılı Eylül ayında öğretmenlere ödenecek öğretim yılına hazırlık ödeneğinin brüt tutarı 1.130 TL olacak. Bu ödemeden sadece binde 759 oranında damga vergisi kesilecek.

Buna göre, 2018-2019 öğretim yılında;

-Eylül ayında görevde bulunanlar, net “1.121 TL” hazırlık ödeneği alacak.

-Eylül ayı geçtikten sonra birinci dönem ders yılı bitmeden göreve başlayanlar, “841 TL” hazırlık ödeneği alacak.

-Birinci dönem ders yılı bitiminden sonra ikinci dönem ders yılı bitmeden göreve başlayanlar, “561 TL” hazırlık ödeneği alacak.

Memurunyeri [ad_2]

Source link

(Toplam: 14, Bugün: 1 )