Yanlışlıkla kapattığınız sekmeleri iyi mi geri getirebileceğinize dair mini bir rehber

Kapanan sekmeleri iyi mi tekrardan açacağınız mevzusunda kafanız mı karışık? Bir sekmeyi yanlışlıkla kapatmak birazcık can bunaltan olabilir. Her neyse ki, iyi mi tekrardan getirebileceğinizi öğrenmek rahat ve kolay hatırlanabilir bir süreç.

Yanlışlıkla kapattığınız sekmede hangi internet sayfası yada yazının bulunduğunu hatırlamaya çalışmanıza gerek yok. Bunun yerine, Chrome kapalı sekmeleri tekrardan açmak için üç yerleşik yöntem sunuyor ve her biri bir tek birkaç saniye sürüyor.

Yöntem 1: Ctrl + Shift + T kısayolu

Chrome’da kapalı sekmeleri tekrardan açmanın en kolay ve en süratli yolu bir klavye kısayolu kullanmak. Hem Ctrl tuşuna hem de Shift tuşuna basılı tutun ve son kapanan sekmeyi tekrardan açmak için ‘T’ tuşuna basın.

Credit: Sarah Chaney

Bu kısayolu ezberlediğinizde, Chrome’da bir sekme tekrardan açmak bir tek bir saniyenizi alıyor.

Chrome tamamen kapanırsa yada dizüstü bilgisayarınız tekrardan başlatılırsa, çoğu zaman Chrome’u açıp Ctrl + Shift + ‘T’ kısayolunu kullanarak son tarama oturumunuzdaki tüm sekmeleri tekrardan açabilirsiniz.

Yöntem 2: Adres çubuğunun üstünde sağ tıklayın

Yukarıdaki klavye kısayolunu ezberlemek istemiyorsanız yada kapalı bir sekmeyi tekrardan açmak için fare kullanmak istiyorsanız, bu yöntem sizin için daha uygun.

Credit: Sarah Chaney

Açık olan kaç sekmeniz olursa olsun, en sağdaki sekmelerinizin sağında daima birazcık boş alan olacaktır. Bu boş alana sağ tıklayın ve oluşturulan menüden ‘Kapatılan sekmeyi tekrardan aç’ı seçin.

Bu işlem son kapanan sekmeyi açıyor, bu yüzden eğer daha eski bir sekme arıyorsanız, bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir yada bir sonraki yöntemi kullanabilirsiniz.

Yöntem 3: Tarama geçmişinizi deneyin

Belirli bir sekme arıyorsanız ve son zamanlarda birçok sekme kapattıysanız, çoğu zaman tarama geçmişinizde bir bağlantı aramak daha kolay olabilir. Chrome tarayıcı geçmişinizi hızlıca açmak için Ctrl tuşuna ve ‘H’ tuşuna basın.

Credit: Sarah Chaney

Tarama geçmişiniz tarih yada grup bazında ayrılıyor. Geçmişi görüntülemek için ‘Tarihe bakılırsa’ sekmesini kullandığınızda, tarama geçmişinizi son olarak temizlediğinizden bu yana oluşturulan her URL’yi görürsünüz. ‘Gruba bakılırsa’ sekmesini kullanarak URL ile son arama sorgularınızı görebilirsiniz.

Ctrl + Shift + ‘T’ yöntemi en süratli olsa da tarama geçmişinizde eski bir bağlantıyı iyi mi bulacağınızı bilmek, sondan 15. kapanan sekmeyi bulmak yada birkaç gün ilkin karşılaştığınız bir tarifi bulmak için destek olabilir.


Sarah Chaney, Mashable’da editör.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )