Yaz mevsiminin sonlarına doğru yaklaşırken karpuz hala satılmaya devam ediyor. Sulu bir meyve olan karpuzun serinletme özelliği haricinde birçok yararı var. Karpuz, C ve A vitaminle açısından varlıklı olan karpuz en kuvvetli antioksidanları taşıyor. Bu tesirleri alabilmeniz için karpuzu satın alırken iyi seçmeniz gerekiyor. Fakat bundan ilkin bilmenizde fayda olacak başka bir mevzu var. Seçtiğiniz karpuzun zehirli ve fena bulunduğunu anlayabilmenizi sağlayacak tüyolardan bahsettik. İşte karpuzun zehirli bulunduğunu gösteren 5 işaret…

1. Sarı bir kabuk, yüksek bir nitrat konsantrasyonunun emaresidir

Karpuzu keserken, kabuğunun rengine dikkat edin. Karpuzun kabuğu sarı olmamalı ve etli kısımları beyaz renk içermemelidir. Bu karpuz tipini tükettiğiniz de zehirlenme yaşayabilirsiniz.

2. Karpuz deliklerinin olup olmadığını deneyin

Bazı insanoğlu karpuzun içinde yer edinen deliklerin böceklerin izleri bulunduğunu düşünüyor. Fakat bu aşamada iğneler devreye girebilir. Bu yüzden delikli karpuzdan uzak durmaya çalışın. Etli kısmı iyi olsa bile, delikten sonrasında bozulma yaşanacaktır.

3. Büyük ve içi boş olan karpuzu yemeyin

Aşırı olgun bir karpu birazcık acı olabilir. İçerisinde gelişme hormonları taşıyan karpuuz zehirlenmeye niçin olur. Bu durumda meyveyi tüketmemeye dikkat edin.

4. Karpuzu yemeden ilkin içinden bir kısım kesip suya koyun 

Bir karpuzdaki nitrat konsantrasyonunu denetim edebilirsiniz. Bunu sağlamanın yolu bir parça karpuzu suya koyun. Eğer su paylak ve pembe bir renk alırsa bu durum karpuzun tehlikeli bulunduğunu gösterir.

5 .Kaldırdığınızda karpuz hafifçe olmamalıdır

Kimi zaman güzel ve pürüzsüz bir kabuk, karpuzun daha leziz bulunduğunu güvence edemez. Satın almadan ilkin daima tartmayı ihmal etmeyin. Eğer karpuz ağır ise daha sağlıklıdır.

Peki tüm bunlardan sonrasında leziz bir karpuz iyi mi seçilir?

-Olgun ve tatlı bir karpuz daima parlak ve pürüzsüz olmalıdır. Bu yüzden ezik olmayan ve bir yerinde hasar olmamış karpuzu seçin.

-Kabuğun üstündeki minik ve sığ deliklerden korkmayın. Bu delikler meyvenin standardını ve lezzetinin güzel bulunduğunu gösterir.

-Kabukta oluşan bej renkli izleri taşıyan karpuzu satın alın. Bu bej renkte görülen yara izleri, arıların posasını tattığı yerlerdir. Bu niçin seçtiğiniz karpuzun oldukça tatlı bulunduğunu gösterir.

-Yeşil ve taze kuyruklu karpuzlar olgun değildir. Kuyruk kısmı kuru olan karpuzları seçin. Karpuzun eğer bir kuyruğu yoksa, o zamaman sabitleme alanına dikkat edin. o bölgenin kahverengi olması gerekir.

-Kabuğun üstündeki en parlak sarı noktaya haiz bir karpuz tercih edin.

-Öncesinden kesilmiş karpuzu sakın almayın.