Kilo Kaybını Hızlandırmanın yolları

Metabolizma, vücudun temel gereksinimlerini karşılayabilmesi için lüzumlu olan ve bir günde hiçbirşey yapmadan harcamış olduğu enerjidir. Metabolizmamızın çalışabilmesi için enerjiye, enerji için de yiyeceklere ihtiyacımız var. Eğer kilo kaybını hızlandırmak istiyorsak metabolizma hızımızın daha aşağısında beslenmeliyiz. Fakat metabolizma hızımız düşükse hızlandırmak içinde birkaç noktaya dikkat etmekte yarar var.

Kalsiyum ve D vitamini içerikli yiyecekler tüketin
Gün içinde minimum 2 öğününüzde kalsiyum ve D vitamini içeren yiyecekler tüketin. Bu 2 gıda öğesinin beraber bulunmuş olduğu gıda grubu da süt ve türevleri. Kas ve kemik gelişiminin yanı sıra zayıflamaya de destek oluyorlar. Meydana getirilen araştırmalar her gün 3 porsiyon süt  ve süt ürünleri tüketen kişilerin tüketmeyenlere bakılırsa daha azca kilo aldıklaraı, daha acele kilo verdiklerini gösteriyor. D vitaminin ise kiloyu korumada tesiri olduğu belirtiliyor.

Bolca posa alın
Günde minimum 20 gram posa almaya çalışın. Posalı yiyecekler tokluk hissini artırırken zayıflamaya de destek oluyorlar. Mesela 1 orta boy elma yiyerek 3.3gr, 12 tane  kiraz yiyerek 1.5gr, 1 orta boy armutla 5.1gr, 100gr. ıspanakla 2.2gr, 100gr. nohutla 6.2 gr posa almış oluyoruz

Yararlı yağlardan destek alın
Fındık, avakado, balık, ceviz, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, keten tohumu omega-3 ve omega-6 dan varlıklı besinlerdir. Günde toplamda 4 porsiyon kadar tüketilmesi sıhhatli bir beslenme örüntüsü için gereklidir. Yağlı besinlerin tokluk hissini artırdığı artık malum bir gerçek. Meydana getirilen araştırmalar hergün omega-3 den varlıklı besinler tüketen kişilerin tüketmeyenlere bakılırsa açlık hislerinin daha azca olduğu ve kilo vermeyi hızlandırdığı yönünde.

Hergün minimum 2lt. su tüketin
Su tüketimi kilo kaybını üç şekilde sağlamaktadır. Birincisi su yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi için gereklidir, sıhhat problemi olmayan ve  2lt.den azca su tüketenlerin kilo kaybı daha azca olmaktadır. İkincisi ise su eklem hareketlerini kolaylaştırdığı için kilo vermeyi hızlandırır. Üçüncüsü ise fazla ödemin atılmasını sağladığından total kiloyu etkileyecektir.

Tertipli yeşil çay için
En oldukca yeşil çayda bulunan kateşin adında olan antioksidan maddenin kilo kaybını hızlandırdığı ve bilhassa bayanların en büyük problemi olan karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı araştırmalarca desteklenmekte. Ek olarak yeşil çayın metabolizmayı da hızlandırdığı malum bir gerçek.  Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketmeyi ihmal etmeyin. Eğer gerilim yada mide sorununuz yoksa içine ekleyeceğiniz limon suyu da kateşinin tesirini artıracak, böylelikle kilo kaybını da hızlandıracaktır.

Yemeğe ilkin salata ile başlayın
Fazlaca azca yağ ilave edilmiş salata ile öğüne adım atmak tokluk hissinizi artıracağından öteki yiyecekleri daha azca yemenize niçin olacaktır. Böylelikle extra kalori alımını da azaltacaktır.

Yemeklerinizi baharatlandırın
Acı baharatların metabolizmayı hızlandırması kilo kaybınızı etkileyecektir. Her gün bir tatlı kaşığı kadar tüketilen kırmızı biber metabolizmayı %23 artırmaktadır.