Kırmızı et bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, güçlü bir bağışıklık sisteminin dengeli beslenme ile yakından ilgili olduğunu söyledi. Gürbüz, özellikle enfeksiyon kaynaklı hastalıkların yaşandığı kış aylarında, kırmızı et yemenin vücudun savunma mekanizmasını güçlendirdiğini kaydetti.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarayan vitamin ve minarelerin kırmızı ette bol miktarda bulunduğunu kaydeden Gürbüz, insan vücudunun farklı hücre, doku ve moleküllerden oluşan, bağışıklık sistemi adı verilen bir savunma mekanizması tarafından korunduğunu ifade etti.

Ümit Gürbüz, bu sistemde meydana gelebilecek bozukluklar sonucu ortaya çıkacak enfeksiyonların yaşam kalitesine de olumsuz etkileri olacağını ifade etti. Özellikle mevsimsel değimlerin yaşandığı dönemlerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Gürbüz, “Vücut direncinin korunmasında besin maddelerinin tüketim dengesi önemli rol oynuyor. Bağışıklılık sisteminin etkin çalışmasının anahtarı dengeli beslenme.” dedi. Gürbüz, “Yeterli ve dengeli beslenmeye ilave olarak, düzenli ve kaliteli uyku, yaş ve cinsiyet durumuna göre uygun ve sürekli egzersiz, hayata olumlu bakmak, sigara ve alkolden uzak durmak, ideal kiloya sahip olmak ve bunu korumak bağışıklık sistemimizi yani vücudumuzun savunma mekanizmasını olumlu yönde etkiler.” şeklinde konuştu.

GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN PROTEİN TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde dengeli beslenme, özellikle de protein tüketiminin rolüne dikkat çeken Prof. Dr. Ümit Gürbüz, “Kilo başına 1 gram düşecek şekilde protein alınması ve bunun en az yarısının hayvansal kökenli besin maddelerinden olması önemlidir. Et protein bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir ve kaliteli protein içerir. Dışarda alınması zorunlu olan esansiyel (temel) amino asitleri yeterli ve dengeli bir biçimde içerir dedi.

GRİP VE NEZLEYE KARŞI KIRMIZI ET

Mevsimsel değişimlerin yaşandığı bu günlerde özellikle A ,E ,C ve başta B12 olmak üzere vitamin ve demir, çinko, selenyum gibi mineral maddeleri tüketmenin önemine değinen Ümit Gürbüz, “Bu vitamin ve mineralleri içeren besin maddelerinin yeterli alınması kış dönemi boyunca karşılaşabileceğimiz grip, nezle gibi birçok enfeksiyondan korunmamızda yardımcı olacaktır. Sofralarımızı oluştururken özellikle tüm aile bireylerinin bir arada bulunduğu yemek öğünlerinde sofralardan eti eksik etmemek önemlidir. Etle birlikte sebze yemekleri de ihmal edilmemelidir. Et yemeklerinin yanında brokoli, karnabahar gibi sebzeler garnitür olarak yer almalıdır. İçecek olarak da taze sıkılmış portakal, mandalina, greyfurt tüketilmelidir. Meyve tüketimi ise yemeklerden yaklaşık 2 saat sonra yapılmalıdır.” diye konuştu.

(Toplam: 27, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar