Kışın güzelliği korumanın püf noktaları

 

 

İnsan vücudunda bilhassa yüz, boyun ve ellerin UV ışınları, makyaj, sigara, stres, hava değişimi benzer biçimde dış etkenlerden en oldukca etkilenen bölgeler bulunduğunu belirten, Plastik, Rekonstrüktif ve Güzel duyu Cerrahı Doç. Dr. İbrahim Aşkar ,bilhassa kış aylarında cilt bakımının büyük bir ehemmiyet taşıdığını söylemiş oldu. Kış aylarında yüzünüzde siyah nokta, sivilce, yağlanma, kuruma ya da kırışıklık benzer biçimde problemler ortaya çıktığını ve bunların cildimizin en büyük düşmanı bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. İbrahim Aşkar “Uygulayacağınız yanlış cilt bakımları ve kullanacağınız yanlış ürünler, beklediğinizden oldukca uzak neticelerle sizleri karşı karşıya bırakır” diye belirtti.

Cildin tipinin belirlenerek uygun cilt bakımının yapılması icap ettiğini ifade eden Dr. Aşkar, şunları söylemiş oldu:

“Cildin türüne gore cilt bakımı uyguluyoruz. Yağlı, kuru, karma, yaşlı, sivilceli, lekeli, kırılgan, vb. cilt türü yapılacak cilt bakımı türünü de etkilemektedir. Kış aylarında siyah noktaların temizlenmesi; yağlı olan ciltlerin iyi bir bakımla sivilceye meydan vermeyecek şekilde yağ kontrolünün yapılması; karma ciltlerde fazla kurutularak ciltte kaşınma, batma ve yanma benzer biçimde sorunların oluşmasının engellenmesi en temel unsurlardandır. Ek olarak cildin nemlendirilmesi, kızarıklıkların giderilmesi için tedavi uygulanması kolaylıkla sağlanabilen cilt tedavileridir. Göz çevresi ve şakaklarda, beyaz-sarı renkte yağ bezeleri oluşabilir. Yağ üretiminin noksan olması sebebiyle, yağ bezlerinde tıkanmalar olur, mila, kapalı komedon, derialtı yağ bezeleri ve kistler ortaya çıkabilir. Bu yüzden, cilt bakımına genç yaşlarda başlamanız ve cildinize uygun bakım yaptırıp, uygun ürün kullanmanız en akılcı olanıdır”
Doç. Dr. İbrahim Aşkar, kış aylarında desteğe gereksinim duyan kuru ciltlerin bakımı mevzusunda da ikazda bulunarak, şu püf noktaları veriyor:

  • Cilt temizleme sütünü, masajla cildinize iyice yedirerek cildinizi paklayın.
  • Peeling uygulamasını, cildinizin hassasiyeti ve kuruluğundan dolayı granülsüz peeling ile yapın.
  • 10-15 dakika, cildinize buğu uygulayın.
  • Komedon (akne) pensi ile sıkma işlemini yapın.
  • Alkol oranı düşük olan bir tonik uygulayın.
  • Nemlendirici özelliği olan maskeler kullanın ve cildinize, nemlendirici serum, ampul ve krem uygulayarak cilt bakımınızı tamamlayın.

 

(Toplam: 16, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar