Kuşlar dünyasında niçin erkekler daha süslü

Kuşlar dünyasında niçin erkekler daha süslü

Hayvanlar aleminde çoğu zaman dişiler erkeklerini seçerler. Bundan dolayı adam cazip olmak zorundadır. Yalnız dış görünüşü ile değil kuşlarda olduğu şeklinde bilhassa çiftleşme zamanında sesleriyle, doğrusu ötüşleriyle de rakiplerinden üstün olmaları gerekir.

Dişileri cezbetmek için bu kadar heybetli olmak erkekleri düşmanları için oldukça kolay bulunan bir av haline getirir. Dişiler kendilerini doğa içinde yada yuvalarında gösterişsiz renkleri ile daha iyi saklayabilir, düşmanların dikkatlerini çekmezken çoğunlukla erkekler hedef olurlar.

Aslına bakarsak tüm kuşlar memeli hayvanlardan daha güzel ve süslüdürler. Bu, kuşların tüylerindeki melanin denilen bir maddeden meydana gelmektedir. Bu madde insanoğlunun saç ve derisinde de vardır fakat miktarı kuşlardakine oranla oldukça azdır.

Hayvanlar dünyasında güzellik ve renklilik mühim bir kontakt aracıdır. Çevresindekilere büyüklük, güç, yaş ve cinsiyet mevzularında düşünce verir, etkisinde bırakır.

İnsanların aksine hayvanlarda adam daha güzeldir, dişisinden görünüm ve boyut olarak farklıdır. Adam geyiğin heybetli boynuzları, adam aslanın yelesi, horozun ibiği hep ya düşmana karşı yada sürü içinde liderlik yarışındaki rakiplerine karşı etkisinde bırakan bir silahtır.

Kuşlarda adamların daha iri olmaları, parlak renkleri ve güçlü ötüşleri bir açıdan da yuvayı müdafa sorumluluğunu taşımalarındandır. Bu özellikler ne kadar kuvvetliyse düşman o denli ürküp çekinebilir, o yuvayı bırakıp daha başka kolay avlara yönelebilir.

Güzellik ve gösteriş bir tek kelebeklerde güzel olma amacına yöneliktir. Onlar ömürlerinin büyük bir kısmını kuluçka devrinde geçirdiklerinden, kelebek şeklindeki kısacık yaşamlarında bu kadar güzel olmaları da haklarıdır doğrusu.

Hayvanlar aleminde kuşların en oldukça ötenleri de erkeklerdir. Bunu hem dişi kuşu çağrı hem de hakimiyetleri altında olan alanları belirtmek için yaparlar. Şüphesiz dişi kuşlar da en oldukça öten erkeği tercih ederler. Bu tercih doğal ki adamın sesinin güzel olmasından dolayı değil kuvvetli olmasından, egemenlik sahasının geniş olmasından ve daha çok yiyecek olanağına haiz olmasındandır.

Tabiatın kanunu dişi kuşlar için de geçerlidir. Erkeklerini varlıklı ve kuvvetli oldukları için seçerler. Aslına bakarsak erkekler yiyecek bulmak için oldukça vakit harcamazlar, onlar daha oldukça öterler. Şunu da ilave edelim ki, memeli hayvan türleri içinde bir tek yüzde 3’ü tek eşli iken kuş türleri içinde tek eşlilik oranı yüzde 90’dır.

(Toplam: 16, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer